Zdědili jste dům po své babičce a nevíte, jak dále postupovat? Málokdy se jedná o příjemnou záležitost – kromě pohřbu a dalších náležitostí, spojených se smrtí člena rodiny, se budete muset zaměřit také na jeho pozůstalost a tržní odhad ceny. V našem článku se dočtete, co všechno je třeba udělat.
Pokud vám zesnulý příbuzný zanechal dům či byt, bude po vás notář chtít odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení. Jak určit cenu pozůstalosti?
Odhad nemovitosti pro dědické řízení
Nevadí, jestli s podobnou situací nemáte žádné zkušenosti. Řada realitních kanceláří, která se podobnou problematikou zabývá, nabízí bezplatnou poradenskou činnost – stačí je pouze zkontaktovat. Buďto telefonicky, nebo prostřednictvím e-mailu. Vždy je lepší se obrátit na zkušenou osobu – stanovení kvalitního odhadu se zkrátka bez zkušeností neobejde.
Jak vypadá ten správný a co je k němu potřeba? Bude po vás vyžadována kupní smlouva, starý znalecký posudek, nájemní smlouva, evidenční list, nebo výpis z katastru nemovitostí. Některý z těchto dokumentů by měl být dostačující.
Zkušená realitní kancelář či makléř se poté pustí do posuzování ceny. Správný odhad by se měl odvíjet od informací v cenových mapách, zkušeností s podobnými realitními transakcemi, které v poslední době proběhly, dat uvedených v katastru nemovitostí a samozřejmě aktuálních cen na trhu nemovitostí. Bez těchto informací nelze provést důvěryhodný odhad. Velkou roli zde hraje rovněž to, o jaký objekt se jedná, jakou má výměru, je-li umístěn na atraktivním místě a další aspekty.
Raději se proto vždy obracejte přímo na specialisty ve vaší lokalitě – perfektní znalost trhu je v tomto případě velmi zásadní.
Zdědili jste pouze spoluvlastnický podíl?
Pokud jste nemovitost zdědili společně s dalšími příbuznými a nyní se nedokážete dohodnout, co s ní dále udělat, nastává období nepříjemných dohadů. Vy byste rádi svůj podíl prodali, ostatní s tím však nesouhlasí, nebo vás dokonce do domu vůbec nechtějí pustit. V takovém případě se jednání může zbytečně protáhnout. Zdaleka ne všechny kanceláře se na tuto problematiku zaměřují.
V první řadě si dejte pozor na předkupní právo – spoluvlastník nemovitosti má ze zákona právo požadovat stejné podmínky ke koupi, jaké hodláte nabídnout možnému zájemci o nemovitost.
Opět je však možné obrátit se na příslušnou společnost, která nabízí výkup spoluvlastnických podílů. Pomůže vám urychlit veškeré jednání, váš podíl vykoupí za nejvyšší tržní cenu a vy tak brzy dostanete peníze za majetek, který byste jinak vůbec nevyužili.