FINANCOVÁNÍ TIPY

Jak postupovat při pojištění bytu?

Přestěhovali jste se do podnájmu nebo jste si pořídili vlastní bydlení? Rádi byste se ochránili pro případ, že vás někdo vykrade, vytopí nebo vás postihne jiná nepříjemnost? Sjednejte si pojištění! Poradíme vám, jak na to!

Když se řekne pojištění bytu

Každý, kdo byt vlastní nebo v něm jen bydlí, by si ho měl pojistit. Přece jen do vybavení domácnosti investuje, v dnešní době jde o nemalé peníze. Přijít o ně jako mávnutím kouzelného proutku jen proto, že nejste pojištění, to asi nechce nikdo. Ti, koho postihla nějaká ta živelná událost, třeba požár, by mohli vyprávět. Přijdete o střechu nad hlavou, nemáte kam jít, natož si sehnat nové věci, až nový byt najdete.

Abyste nic z toho nemuseli řešit, je tu pojištění domácnosti, které spolu s pojištěním nemovitosti patří do skupiny pojištění majetku.

Pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti?

Že jste si mysleli, že jde o to samé, jen jedni tomu říkají pojištění domácnosti, a ti druzí pojištění nemovitosti? Ale kdeže! Jde o dvě různá pojištění.

  • Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu, tedy na nábytek, elektrospotřebiče, sportovní vybavení, knihy, klenoty a další věci, které sami určíte. Kromě toho sem mohou být zahrnuty i stavební součásti jako kuchyňská linka nebo obklady, to si ale důkladně zjistěte v pojistné smlouvě. Ne vždy tomu tak je.
  • Pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou, tedy okna, stěny, stropy, střechu, omítky atd.

Co všechno se dá pojistit?

Byt můžete mít v panelovém domě, rodinném domě, na chatě i chalupě, všude tam si můžete sjednat pojištění domácnosti.

Proti čemu se vlastně chcete pojistit?

Teď už víte, že si můžete pojistit jak stavbu, tak její vybavení, je jedno, zda je o byt v paneláku, chalupě nebo rodinném domě. Co dál? Zjistěte si, proti čemu se můžete pojistit. Škody, které bytu hrozí, nejčastěji způsobí požár, krádež, vloupání nebo vandalismus, kromě toho se ale můžete pojistit třeba i proti přepětí na elektrospotřebičích atd. Problém může nastat s pojištěním proti povodni, pokud totiž bydlíte v zóně častých povodní, pojišťovna vás proti nim nepojistí.

A co pojistné limity?

Jeden z nejdůležitějších parametrů každého pojištění. Pojistné limity stanoví maximální částku, kterou pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Stanoví se pro každé riziko, které jste si sjednali samostatně, a to buď absolutní částkou, nebo procentem z hodnoty domácnosti nebo nemovitosti. Pojistné limity by měly odpovídat hodnotě toho, co chcete pojistit, je zbytečné je přecenit, i podcenit. Když byt nadhodnotíte, budete platit vysoké pojistné, ale zbytečně. Když ho podhodnotíte, pojišťovna plnění ve stejném poměru pokrátí.

Náš tip na závěr: Sjednejte si pojištění online a vyberte si to nejvýhodnější. Dost možná i nějakou tu korunu ušetříte. Nemusíte nikam chodit, vše zvládnete z pohodlí domova a za pár minut. Smlouvu akceptujete zaplacením pojistného, nikam tedy nemusíte ani kvůli podpisu smlouvy.

Související příspěvky

Moderní vzezření a styl – Studio for man

redakce

Garáž, mobilní sklad, nebo přístřešek na dřevo? Ne, skladovací kontejner!

redakce

Řezací nástroje jsou povinnou výbavou každého řemeslníka

redakce