TIPY

Jak na úspěšný prodej pozemku bez realitní kanceláře?

Připravujete se na prodej pozemku, ale chcete vše zvládnout bez pomoci realitní kanceláře a ušetřit tak na poplatcích? Dnes se podíváme na to, jaké máte možnosti, jak prodat nemovitost svépomocí a s co nejmenším rizikem a na co si v průběhu celého procesu dát pozor.

Aby prodej pozemku bez pomoci realitní kanceláře dopadl tak, jak potřebujete, je důležité dodržet několik základních pravidel.

Dobře se na vše připravte

Ještě než se vůbec pustíte do samotného prodeje, je důležité pečlivě si připravit vše, co budete potřebovat. Zásadní je ověření zápisu v katastru nemovitostí. Ačkoliv si myslíte, že o zakoupeném či zděděném pozemku víte úplně všechno, mohlo by se během prodeje objevit nemilé překvapení v podobě zástavních či překupních práv. Pokud je navíc pozemek oplocený, měli byste věnovat zvýšenou pozornost i skutečným hranicím pozemku, které mohou být zaznačeny nepřesně.

Dalším krokem je odhad ceny pozemku. Zatímco při prodeji přes realitní kancelář by tuto povinnost za vás zařídil realitní makléř, při prodeji pozemku bez realitky si musíte najít vlastního odhadce. Pokud si myslíte, že je jeho odhad nesprávný, prohlédněte si podobné nabídky v okolí nebo poptejte dalšího znalce. Placením dalšího odborníka vám každopádně zbytečně narostou náklady. Řešením může být využití služeb Realitní samoobsluhy, která se o kvalitní odhad ceny postará za vás, a navíc zdarma.

Správné propagační kanály jsou klíčem k úspěchu

Abyste na prodeji pozemku vydělali co nejvíce, je důležité zaměřit se na profesionální propagaci na vhodných kanálech. Najděte si server nebo sociální síť, na které budete svou nemovitost nebo pozemek prezentovat, a použijte na ní kvalitní fotografie i videa. S tím vám opět může pomoci Realitní samoobsluha, která vám nabízí bezpečné prostředí pro prodej nemovitostí bez provize realitní kanceláři.

Myslete také na samotné znění inzerátu. Mělo by v něm zaznít vše podstatné: specifika pozemku, rozloha, cena. Když totiž vypíšete vše důležité, předejdete zbytečným telefonátům dožadujících se chybějících informací. Pokud vám dělá problém bezchybný psaný projev, nechte si text raději zkontrolovat. Jde o drobnost, na které záleží – prezentace bez gramatických chyb totiž značně zvýší vaši důvěryhodnost.

Příprava kupní smlouvy

Našli jste kupce pro svůj pozemek? Pak je nutné vypracovat rezervační i kupní smlouvu. Vzory najdete i na internetu, je ale bezpečnější nechat je zkontrolovat právníkem, aby ve smlouvě nezůstala žádná skulinka, kvůli které by mohly v budoucnu vzniknout problémy. Advokát vám navíc pomůže i s úschovou peněz. Zejména pokud se jedná o vyšší částku, je tento postup jistější a důvěryhodnější než převod peněz mezi soukromými účty.

Jako poslední je třeba podat návrh na vklad do katastru nemovitostí, který je třeba důsledně vyplnit, dodat na katastrální úřad a uhradit částku 2 000 Kč. Pozor si dejte také na uhrazení daně z příjmu prodeje nemovitosti, která činí 15 procent zisku, tj. rozdílu mezi prodejní a pořizovací cenou.

Chcete prodat pozemek bez realitky, abyste ušetřili, ale nechcete se do celého procesu pouštět sami? Využijte revolučních služeb Realitní samoobsluhy. Pomohou vám pozemek prodat zdarma a bezpečně.

Související příspěvky

Jaká zvolit svítidla pro retro styl?

redakce

S odstraněním graffiti nám pomohla firma A Servis, Brno

redakce

Strojové čištění koberců a sedaček Praha

redakce