INSPIRACE TIPY

Šetřit na energiích se dá poměrně snadno

Zatímco ještě v relativně nedávné minulosti byly energie u nás skoro za babku, dnes je situace zcela odlišná. Nejen elektřina, ale také plyn stojí opravdu velké peníze a mnoho firem a také domácností má velké potíže platit účty.

Než se dá situace zase do pořádku, může to nějaký ten pátek trvat. Do té doby je dobré spořit, jak to jenom jde. Naštěstí není potřeba zavádět žádné extrémní praktiky. Někdy stačí k dosažení cíle i soubor drobnější opatření.

Výměna elektrospotřebičů

Elektrospotřebiče mají určité nároky na spotřebu. Novější verze jsou už docela nenáročné, avšak modely dříve vyrobené mohou být velkými žrouty elektřiny. Donedávna to vyloženě nevadilo, ale při současných tarifech je dobré se postupně takovýchto přístrojů zbavovat na nahrazovat je mnohem úspornějšími verzemi.

Levné svícení

Energetických úspor se dá dosáhnout i takovou drobností, jako je výměna žárovek. Kdo stále ještě používá tradiční vláknové typy schované ještě z dob, kdy se daly běžně koupit, měl by je okamžitě vyměnit za LED alternativy. Ty jsou sice dražší, avšak násobně efektivnější, alespoň co se úspory energií týče.

Vaření s poklicí

Kdo chce doopravdy ušetřit, ten by měl vařit i s poklicí. Díky tomu se jídlo připraví o pár minut rychleji než při nezavřeném hrnci. Samostatnou kapitolou jsou pak tlakové hrnce, se kterými je vaření vyloženě bleskové a tím pádem ekologické. Tlakové hrnce jsou sice docela drahé, hlavně ty nejlepší modely se dnem vhodným i pro indukční vaření, nicméně investice tohoto typu se vrátí docela rychle.

Jiné možnosti

Samozřejmě existuje rovněž celá řada jiných možností, jak je možné šetřit. Na některé nové jistě v brzké době lidstvo přijde, jelikož právě probíhá další ročník soutěže E.ON Energy Globe, kde bude vybrán ten nejlepší nový nápad, jak ušetřit za energie a zároveň tím více nezatížit životní prostředí.

Související příspěvky

Kde všude jsou třeba čističky odpadních vod?

redakce

Češi neumí větrat, čtvrtinu domácností trápí plísně

redakce

CIUR a.s. představila COMPRI izolace!

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.