TIPY

Energie bez starostí? Tepelné čerpadlo vzduch-voda je řešením nejen pro vytápění

Úsporu na energiích hledáme dlouhodobě asi každý. Je to dáno situací na trhu, kdy ceny energií neustále rostou a pravděpodobně nelze očekávat, že tomu bude v budoucnu nějak jinak. Jak se zařídit tak, abychom doma topili, případně ohřívali vodu jednoduše a přitom energeticky efektivně? Každý má zpravidla v hlavě, že nejlevnější jsou tuhá paliva, což je samozřejmě stále pravda. Je kolem toho ale také spousta práce. Moderní vytápění dneška nicméně není dřevo nebo uhlí, ale je to tepelné čerpadlo. Čistá energie, která pro vás neznamená žádnou námahu a je jedním z nejúspornějších řešení v čase.

Jak to funguje?

Samotný princip fungování tepelného čerpadla spočívá v tom, že využívá energie, kterou poskytuje buď země, voda nebo vzduch. Odběr elektrické energie na samotný provoz tepelného čerpadla je zde vždy nižší, než nám s jeho využitím poskytnou tyto energetické zdroje. Právě proto je provoz tepelného čerpadla tak výhodný.

Druhy tepelných čerpadel

V závislosti na typu zdroje energie, který bude konkrétní tepelné čerpadlo využívat, se potom liší jednotlivé druhy tepelných čerpadel. Pokud bychom si to měli rozlišit, tak existují následující tepelná čerpadla:

  • TČ země-voda
  • TČ voda-voda
  • TČ vzduch-voda

Jedno z nejvyšších účinností poskytuje tepelné čerpadlo země-voda. Ačkoliv jeho účinnost je vysoká, musíme počítat s tím, že instalace není tak jednoduchá a zpravidla se řeší v novostavbách při jejich výstavbě. Podobná situace je v případě tepelného čerpadla voda-voda. Tlak v rozvodech vody v domě reguluje manometrový ventil. Zdaleka nejoblíbenějším v posledních letech je však čerpadlo vzduch-voda. Proč tomu tak je, si řekneme dále.

Proč vsadit na tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Důvodem je v prvé řadě jednoduchost a rychlost instalace, kdy se zároveň jedná o typ tepelného čerpadla, který je ideální do našich klimatických podmínek. Tepelné čerpadlo vzduch voda má pro naše podmínky dostatečný výkon na vytápění běžného domu nebo i pro ohřev vody. Díky rychlé instalaci je zde také úspora v počáteční investici, kdy se jedná o řešení, které vás vyjde levněji než třeba tepelné čerpadlo země-voda. Nevýhoda oproti jiným typům může spočívat zejména v nižší účinnosti ve velmi chladném období, proto se často tento typ instaluje spolu s dalším zdrojem tepla, jako je třeba elektrokotel.

Jako tepelné čerpadlo funguje také klimatizační jednotka

Pokud už jsme hovořili o tepelném čerpadle vzduch-voda, určitě stojí za zmínku také tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které tak můžeme zařadit mezi výše zmíněné typy tepelných čerpadel. Jedná se v podstatě o klasickou klimatizaci typu split nebo multi-split, tedy:

  • Venkovní klimatizační jednotka (jednotky) vně budovy
  • Vnitřní klimatizační jednotky v počtu dle potřeby

Jak je známo, klimatizace, ačkoliv primárně si ji většinou pořizujeme kvůli chlazení, tak dokáže v obráceném chodu také vytápět. Prakticky všechny dnešní klimatizace dnes obsahují tepelné čerpadlo, přičemž právě tento typ tepelného čerpadla patří mezi ty nejlevnější. Musíte se však smířit s tím, že vnitřní jednotky vydávají určitý hluk a samozřejmě potenciálně také víří prach, což je asi hlavní negativum oproti tepelnému čerpadlu vzduch-voda.

Montáž tepelného čerpadla

Samotnou montáž tepelného čerpadla samozřejmě musí zajistit specializovaná firma. Nelze toto řešit svépomoci, jelikož je to zároveň i technologicky náročnějších proces. Můžete však do určité míry ušetřit, pokud si některé stavební práce uděláte dopředu sami. Můžete využít slevy na materiál v různých hobbymarketech a podobně. Zejména v dnešní době, kdy ceny nejrůznějšího materiálu rostou, se vám v rámci pořízení tepelného čerpadla může vyplatit s něčím si poradit i svépomocí.

Související příspěvky

LED osvětlení je levným způsobem, jak zajistit dobré světelné podmínky v domácnosti

redakce

Kombinace plastu a hliníku dala vzniknout novému druhu oken

redakce

Gril na kuřata – to už je podnikatelský plán

redakce