Zpravidla se nám dobře daří udržovat povrchy kuchyňské linky, občas utřít skříňky, přeleštit kachličky nebo sklo za pracovní plochou a umýt sporák a dřez. Mnohem méně často se ale pouštíme do poctivého čištění kuchyňských spotřebičů. Dneska se zaměříme na troubu, která bývá typicky velmi opomíjená. Občas sice otřeme dvířka, ale opravdu poctivé čištění trouby zevnitř většinou opakovaně odkládáme. Proč ale, když právě škvařící se zbytky jídla nám mohou pěkně znechutit příští nedělní oběd?
Co budu čistit?
V prvé řadě se do trouby pořádně podívejte a zhodnoťte, co bude potřeba umývat. Většinou je potřeba zaměřit se na dvířka, veškerý vnitřní prostor (dno, strop i obě stěny), a pak taky na výsuvné rošty a rovnou ideálně i na plechy. Jediné, čemu se obloukem vyhněte, jsou topná tělíska, která byste mohli nešetrným zásahem nenávratně poškodit.
Pomocníci, které máme všichni doma
Skvělým pomocníkem při jakémkoliv úklidu kuchyně je rozhodně ocet, který dokáže čistit nejen vodní kámen, ale také mastnotu a usazeniny od jídla. Hodí se i pro odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice, naopak při čistění některých spotřebičů je velmi nevhodný, nepoužívejte jej například při odvápnění kávovaru. Mějte na paměti, že lépe se čistí trouba lehce zahřátá, zkuste proto ještě před čištěním troubu rozehřát, a to s pekáčem či plechem naplněným vodou s octem. Špína půjde dolů mnohem rychleji a lépe.
Druhým jednoduchým domácím pomocníkem je jedlá soda. Pokud máte rádi jednoduché a osvědčené domácí prostředky, smíchejte 4:1 sodu s vodou a vzniklou pastou celou troubu po zahřátí pomažte, nechte působit klidně celou noc a ráno postříkejte octem. Dostaví se žádaná pěnivá reakce. Pak už je jen potřeba vše umýt vodou.
Jak vyčistit troubu, která je dlouhodobě zanedbaná
Pokud jste své troubě nedopřáli péči půl roku a více, pravděpodobně vám nezaberou tyto jinak účinné prostředky a budete muset sáhnout po speciálních chemických čistítcích prostředcích určených právě na trouby a grily. Oblíbené bývají například různé pěny a postřiky, které zapůsobí mnohem rychleji a často i efektivněji, faktem ale je, že budete sami muset objevit prostředek, který vám funguje a vyhovuje.
Na co při mytí trouby nezapomínat?
- Vždy si berte gumové rukavice. Účinné prostředky na mytí trouby mohou vaší pokožce velmi ublížit.
- Myjte troubu pravidelně, ideálně každý týden či aspoň měsíc. Zdá se to jako spousta práce navíc, ale v konečném důsledku vám to naopak práci ušetří.
- Každé výrazné znečištění utřete hned, jak na něj přijdete. Dlouhodobě připečené a přiškvařené zbytky jídla se mnohonásobně hůře umývají, než když kapičky setřeme okamžitě.