TIPY

Jak připravit dům na krbová kamna? Pozor si dejte na podlahové topení a nosnost podlahy!

Plánujete stavbu domu, který jste se rozhodli alespoň zčásti vytápět krbovými kamny? Čím dříve se pro jejich pořízení rozhodnete, tím snáze krbová kamna do interiéru zakomponujete a ušetříte si tak nejen finance, ale i starosti s dodatečnými stavebními úpravami. 

 

Myslet dopředu se vyplatí

Krbová kamna představují volně stojící zdroj tepla, který narozdíl od krbu či krbové vložky není vestavěný do zdi. Z tohoto pohledu je jejich realizace mnohem snazší, přesto je vhodné myslet na ni ještě před tím, než se pustíte do stavby domu. Ve stávajících domech je potřeba počítat s většími či menšími stavebními úpravami, a to především v závislosti na náročnosti topného systému.

 

Základem je komín

Jestliže se pro pořízení krbových kamen rozhodnete až dodatečně, největším zásahem bude přístavba komína. Pokud pořízení krbových kamen zohledníte již před stavbou domu, projektant do výkresů zanese komín, na který se následně krbová kamna pomocí roury napojí.

 

Nepodceňte nosnost podlahy

Pro úspěšné zbudování krbových kamen je nutná dostatečná nosnost podlahy. Jestliže chcete kamna umístit v patře nebo v místnosti která je podsklepená, je na místě nechat si poradit od odborníka. Kromě samotné nosnosti podlahy je důležitá také její skladba –- pod kamny by se měl nacházet betonový základ bez izolace a podlahového topení. 

 

Kamna postavte na pevný a nehořlavý povrch

U podlahy ještě chvíli zůstaneme – krbová kamna by v žádném případě neměla stát na dřevěné podlaze nebo parketách. Umístěte je na nehořlavý povrch, jakým je dlažba nebo plechové či skleněné desky.

 

Bezpečnost na prvním místě

Pamatujte také na to, že ve stěně, která bezprostředně sousedí s krbovými kamny, se nesmí nacházet elektrické vedení, rozvod plynu nebo vody. Stejně tak je nutné se vyvarovat použití hořlavých materiálů, jako je dřevo, nebezpečí představují také odizolované nehořlavé materiály.

 

Na co ještě nezapomenout

Jestliže chcete krbová kamna využívat k rozvodu teplého vzduchu po domě pomocí ventilační jednotky, nezapomeňte na přípravu elektrické energie. Projektant by měl také zohlednit přívod vzduchu do místnosti, kde budou krbová kamna stát, a naopak do ní neumisťovat odsávání par (digestoř), v případě klimatizace pak zvolit pouze klimatizaci přetlakovou.

Lámete si hlavu s výběrem krbových kamen? Inspirujte se hodnocením a recenzemi ověřených uživatelů na Heurece. Porovnejte technické parametry a cenu více než 2 000 produktů, které najdete přehledně na jednom místě.

Související příspěvky

Chraňte svůj domov před nezvanými návštěvníky. Bezpečí začíná u kvalitních dveří

redakce

Jarní úklid a s ním tradiční mytí oken. Největší strašák velkých úklidů. Víme, jak se s ním vypořádat až třikrát rychleji!

redakce

Venkovní dlažba na terče nyní i v keramickém provedení

redakce