TIPY

Chraňte svůj majetek! Kvalitními bezpečnostními dveřmi!

Svůj majetek si musíme chránit, o tom není debat. K tomu nám slouží různé sofistikované kamerové systémy a alarmy. Základem však stále jsou a budou kvalitní bezpečnostní dveře. Na základě jakých parametrů vybrat ty pravé?

Investici do bezpečnostních dveří rozhodně není radno podceňovat. Bezpečnostní dveře totiž chrání nejenom náš majetek, ale i naši rodinu a nás samotné. Z toho vyplývá jediné: na bezpečnostních dveřích v žádném případě nešetřete.

 

Bezpečnostní dveře do domu a bytu

Při výběru bezpečnostních dveří si budete muset zodpovědět několik otázek. Hlavní rozdělení bezpečnostních dveří je na bezpečnostní dveře do domu a bezpečnostní dveře do bytu. Ty se od sebe samozřejmě liší, konstrukčně i materiálově. Bezpečnostní dveře do domu jsou například vystaveny mnohem náročnějším klimatologickým podmínkám, ať již teplotním či povětrnostním. Stejně jako větru a dešti. Na vchodové dveře do bytu a domu jsou však také kladeny jiné izolační nároky. Zatímco bezpečnostní dveře do domu by měly být dobře tepelně odizolovány, u bezpečnostních dveří do bytu se kladou spíše nároky na izolaci zvukovou. Speciální kategorií pak jsou bezpečnostní dveře do sklepa.

 

Jednokřídlé, nebo dvoukřídlé?

Dále se rozmyslete, zda budete mít zájem o dveře jednokřídlé či dvoukřídlé. V bytových jednotkách se většinou setkáváme s dveřmi jednokřídlými, u rodinných domů však bývají časté i dveře dvoukřídlé.

 

Zaměřeno na bezpečnostní třídu

Dalším parametrem je bezpečnostní třída. Těch je celkem šest a označují se písmeny RC. Obecně se dá říci, že vchodové dveře první a druhé třídy jsou vhodné do menších objektů s nízkými nároky na bezpečnost. Vaší pozornosti by neměly uniknout dveře bezpečnostní třídy 3 a 4.

 

Třetí bezpečnostní třída

Obecně se dá říci, že dveře třetí bezpečnostní třídy odolají hrubé síle, tedy zloději s páčidlem a jiným nářadím. Tyto dveře, které navíc disponují i protipožární ochranou, u nás patří mezi jakýsi bezpečnostní standard.

 

Čtvrtá bezpečnostní třída

O stupeň výš pak jsou dveře čtvrté bezpečnostní třídy vhodné pro ochranu objektů s vyšším rizikem invaze zkušených zlodějů, jako jsou třeba obchody s luxusním zbožím, umělecké galerie a podobně. To vám však nebrání pořídit si je i do své domácnosti.

 

Pátá bezpečnostní třída

U nás se každopádně v podstatě jedná o nejvyšší stupeň ochrany, který své domácnosti můžete zajistit. Následovaný stupni 5 a 6, jež se podobají spíše trezorům, a na našem trhu se s nimi prakticky nesetkáte.

 

Nepodceňujte ani kování

Při výběru bezpečnostních dveří však nejde jen o dveře samotné. Pečlivě byste měli vybírat i kování, jako jsou bezpečnostní kliky a cylindrické vložky. Na trhu se setkáme s cylindrickými vložkami třech typů, ať již se jedná o klasickou cylindrickou vložku, cylindrickou vložku s knoflíkem a cylindrickou vložku bez ochrany. U kliky samozřejmě nepodceňujte ani její estetické hledisko. Kliku u vchodových dveří můžete mít z nerezu, chromu, titanu i hliníku. Klika zkrátka dveřím a domu musí slušet!

 

Atesty a certifikáty

V každém případě za všech okolností volte produkty atestované a certifikované! Jedině u takových budete mít záruku, že budou opravdu disponovat avizovanými bezpečnostními vlastnostmi. Zárukou kvality je také značka. Mezi renomované výrobce opravdu kvalitních bezpečnostních klik patří české značky ROSTEX a ACT. Cylindrické vložky pak najdete v portfoliích značek WILCA a EVVA.

 

Osobní sluha? Ne, zavírač dveří!

Tímto však výběr ještě nekončí. Své vchodové dveře můžete vybavit celou řadou vychytávek, jako jsou kukátka, visací zámky či praktické zavírače dveří. Ty v podstatě suplují služby vašeho osobního sluhy, který za vás vždy zavře. Toho však nahradí chytré bezpečnostní dveře. Na trhu se opět setkáte s různými modely. Zavírač dveří můžete mít buď s ramínkem, či kluznou lištou. Pro vchodové dveře bývá vhodnější zavírač s ramínkem včetně aretačního, který umožňuje zafixování dveří v určité poloze.

 

Obraťte se na specialisty

Není toho zrovna málo, nač je na místě při výběru vchodových dveří myslet, že? V každém případě doporučujeme obrátit se na specialisty, kteří vám ochotně doporučí to nejlepší možné řešení právě pro vaši nemovitost. Najdete je třeba na stránce bezpecaky.cz. Tam totiž o bezpečnosti ví téměř všechno. E-shop navíc provozuje i chytrou poradnu, na níž se dozvíte i to, jak změřit rozteč kliky, cylindrickou vložku či jak vybrat zámek do dveří. Tak neváhejte!

Související příspěvky

3 oblíbené varianty digestoří pro moderní kuchyně

redakce

Co je tryskání – pískování a jak se využívá v praxi?

redakce

Vyplatí se připojištění k povinnému ručení?

redakce