TIPY

Ceny nemovitostí dosáhly historického maxima, jak nakoupit výhodně?

Poslední měsíce plní titulky médií zprávy o katastrofálním stavu realitního trhu. Ceny nemovitostí za poslední roky šplhaly svižným tempem nahoru a společně s četnými opatřeními České národní banky tento fakt způsobil akorát zpomalení poptávky po vlastním bydlení. To je teď pro mnohé luxusem a pozornost se obrací k nájemním bytům.

Na druhou stranu se realitní odborníci shodují na tom, že takový růst cen, kterého jsme byli svědkem, teď nějakou dobu nenastane. Ve skutečnosti v mnoha krajích dosáhly ceny svého historického maxima a pokud dojde ještě k nějakému nárůstu, bude se jednat o jednotky procent.

Nevíme však, jaké budou další kroky ČNB, která naposledy zvedla základní úrokovou sazbu na 5,75 %. Odhaduje se, že toto číslo ještě poroste. Odborníci hovoří o hranici 6,5 %, zvyšování úrokové sazby je jedním ze způsobů, jakým ČNB bojuje s rostoucí inflací. Nabízí se tak otázka, zda není lepší do nemovitosti investovat nyní, a to i za předpokladu, že se nám jejich ceny zdají být absurdní. „Množí se názory, že teď by nemovitost kupoval jen blázen. Jakou ale máme jistotu, že nebude situace ještě horší? Lidé s nákupem aktuálně vyčkávají, nejsem si ale jistý, že je na co čekat,“ vyjadřuje se k tématu majitel realitní společnosti Bohemian Estates David Novotný.

Podle něj ale teď musí kupci postupovat opatrně a investovat více času a energie do hledání. „Pokud někdo nesleví ze svých požadavků na dispozice, stav nebo lokalitu nemovitosti, musí počítat s tím, že uvidí nespočet nabídek, které nebudou ani zdaleka výhodné,“ říká Novotný. Lze tedy za dané situace ještě vůbec nakoupit výhodně?

„Jakmile akceptujeme novou realitu a pořádky a smíříme se s faktem, že jsou nemovitosti ještě dražší, než tomu bylo v loňském roce, zbývá nám jednat čistě racionálně. Pokud se například budeme snažit ušetřit tím, že koupíme nemovitost před rekonstrukcí, je potřeba počítat i s tou variantou, že materiál potřebný na rekonstrukci časem podraží a do vypůjčených financí se nevejdeme. Tyto kroky banky poskytující úvěr kontrolují a kupci jsou povinni dodržet to, co slíbili. Ostatně podobných scénářů jsme za poslední měsíce mohli vidět stovky. Ceny materiálu i služeb jdou tak rychle nahoru, že je potřeba počítat s poměrnou velkou rezervou, když rekonstrukci kalkulujeme,“ dodává David Novotný. Podle této logiky mohou novostavby nakonec vyjít výhodněji.

Zároveň není žádným tajemstvím, že ty nejlepší nabídky mají k dispozici právě makléři, ať už z privátních aukcí nebo přímo od svých klientů. I přes provizi tak možná vyjde lépe vyhledáním nemovitosti pověřit právě realitní společnost. Ta se navíc věnuje i prověření nemovitostí, ať už z technického nebo z právnického hlediska. Kupec má v takovém případě jistotu, že nekupuje zajíce v pytli.

„Nájem teď sice může vyjít levněji než splácení hypotéky, ale je potřeba myslet i do budoucna. Nevíme, jaká bude situace v příštím roce. Pokud tedy někdo plánoval do koupě nemovitosti jít, osobně bych alespoň zkusil realitní společnost oslovit a nechat si spočítat hypotéku. To je krok, za který zájemci nic nedají,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

Související příspěvky

Řezací nástroje jsou povinnou výbavou každého řemeslníka

redakce

Presťahujte sa na Slovensko bez problémov

redakce

Jaký domácí mazlíček je vám souzený?

redakce