TIPY

Dřevěné brikety – to je pohodlné topení biomasou

Kdo nechce trávit čas přípravou dřeva na topení, má i jinou možnost. Tu nabízí dřevěné brikety. Co bychom měli o topení dřevěnými briketami vědět?

 

Čisté dřevo

Mnoho lidí si myslí, že brikety nejsou z čistého dřeva. Na první pohled se může zdát, že piliny, které jsou základem dřevěných briket, jsou spojovány pomocí nějakého chemického pojiva. Avšak není to tak. Dřevěné brikety jsou pod tlakem lisované piliny. Lisování probíhá za tepla, čímž dochází k lignifikaci. U tohoto procesu se ve dřevu uvolní přirozené látky, jež piliny spojí. Brikety se lisují obvykle z pilin smrku. Koupíte však i bukové brikety.

 

Proč topit dřevěnými briketami?

Toto topení je velice levným zdrojem tepelné energie. Výhřevnost je 16,7 až 18 MJ/kg. Jde o topení, s jehož přípravou nemáte vůbec žádnou práci. Obvykle se dřevěné brikety prodávají pytlované v balících po 10 kg, což umožňuje snadnou manipulaci i lidem fyzicky slabším. Díky formě balení se brikety rovněž velice snadno skladují a nevlhnou,

Brikety se velice dobře spalují, odpadem je pouhých 0,5 % popela, který je však dál využitelný například při hnojení zahrady. Vyrábí se z biomasy, která je obnovitelným zdrojem a topení dřevěnými briketami je považováno za ekologické.

 

V čem dřevěnými briketami topit?

Dřevěné brikety lze použít jako topivo pro všechna běžná kamna, pro krby i kotle. Jdou zapálit nejlépe s pomocí podpalovače. V tom případě nepotřebujete ani třísky. Brikety krásně žhnou a skvěle prohoří.

 

Denní vs. noční brikety

Existují různé typy briket. Ať již jde o klasické brikety ve tvaru kvádru, válcovité brikety či válcovité brikety s dutinou. Setkáte se též s tmavšími až černými briketami. Jde o kůrové brikety, které dovedou déle hořet, a doporučují se tak jako noční brikety. Hoří pomaleji, a tedy déle.

 

Brikety OPTIMTOP

Jako palivo si lze brikety objednat online u firmy OPTIMTOP. Ta nabízí smrkové i bukové brikety, včetně briket doporučených pro noční topení. Zatím je stále možnost využít letní akci nákupu se slevou. Navíc při objednávce minimálně jedné palety briket máte dopravu zdarma.

Související příspěvky

Tipy, jak uspořádat originální a stylovou zahradní slavnost

redakce

Posviťte si na opravdový dárek z lásky

redakce

Kde získat odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení?

redakce