TIPY

Jak se správně postarat o terárium pro chameleona?

Takovým nejoblíbenějším druhem je chameleon jemenský. Chameleon jemenský je druh velkého chameleona, který žije v oblastech Jemenu. Odtud jejich název. Vědecký název zní Chamaeleo calyptratus. Dospělý samec může dorůstat až délky 50 cm, a proto musíme zvolit velikostně vhodné terárium. Jedná se o stromového živočicha, který se pohybuje ve výše 1–3 metry nad zemí.

 

Jaké zvolit terárium pro chameleona?

Jelikož, jak již bylo řečeno, je chameleon stromový živočich, volíme terárium situované na výšku. Čím více místa pro terárium máme, tím lépe. Minimálně by však mělo být terárium vysoké alespoň 1 metr. Šířka by měla být 60 cm a hloubka terária asi 45 cm. Určitě je vhodné umístit terárium na vyšší místo, aby měl živočich rozhled. Když bychom ho umístili přímo na zemi, mohl by být chameleon ve stresu.

 

Substrát pro chameleony

Co se týká substrátu, každý chovatel má jiný názor. Jedna z možností je lignocel (kokosová drť), která se míchá v poměru 1:1 s pískem. Tuto kokosovou drť vložíme do vody a ona nám nabobtná z velikosti jedné cihličky do objemu 8–10 l Následně nasypeme na povrch substrátu kůru a pro přirozenější vzhled i sušené listy.

Jakou dekoraci vybrat

Když do terária nasypeme namíchaný substrát, můžeme umístit dekorace. Budeme volit mezi tím, zda zasadit živé rostliny nebo použít umělé. Nebo je můžeme kombinovat. Ale určitě bude chameleon vděčnější za rostlinku živou. Taková rostlina nám dobře poslouží k poskytnutí tekutiny pro chameleona. Ten, jak je známo, sbírá kapičky vody z listů. Takže takový fíkus je do terária vhodný, protože orosená kytka poskytne dostatek vody.

Také nesmíme zapomenout do terária umístit větve, a to jak vertikální, tak horizontální. Větve by neměly být ani příliš hrubé, ani příliš tenké, prostě takové, aby je dobře uchopil.

 

Pozor na dostatek světla

Chameleon jemenský je živočich, který je aktivní ve dne, a proto mu musíme zajistit ideální světelné podmínky – zářivka 6000-8000K. Další položkou je tepelný zdroj a k tomu nám poslouží žárovka o síle 40–60 W. A v neposlední řadě potřebujeme UVB zařízení, které nám zajišťuje ideální přeměnu vitamínu D3 a tím předcházíme nemocem kostry.

Místo misky s vodou radši roste

Co se týká další výbavy, jako je například miska s vodou, tak, jak již bylo řečeno, chameleon vodu s miskou nepotřebuje. Pro chameleona je přirozené pít tím stylem, že olizuje kapičky vody z listů. Tím pádem musíme zhruba 3x za týden terárium rosit.

 

A v neposlední řadě větrání

Velice často se také podceňuje větrání terária. Pokud máme v teráriu špatné větrání, je vzduch zatuchlý nebo naopak přehřátý a může chameleonovi způsobit potíže s dýcháním. Nejlépe zajistíme větrání pomocí nainstalovaných mřížek v teráriu, a to nejlépe pod otevíracími dvířky ve spodní části terária a ve stropu terária. Tím zajistíme cirkulaci vzduchu.

Chameleona jemenského může chovat i začátečník, avšak musí se řádně seznámit s podmínkami chovu.

Související příspěvky

Zajistěte si stavební dozor

redakce

Tekuté tapety nanesete stejně snadno jako štuk, nevěříte?

redakce

Dřevěné podlahy jsou ideálním řešením pro každý dům i byt

redakce