STAVBA

Stolní pily a hoblovky patří do každé truhlářské dílny

Zdroj obrázku: Twin Sails / Shutterstock.com

Věnujete se ve svém volném čase práci se dřevem? Přinášíme vám tipy na vybavení, které by ve vaší dílně rozhodně nemělo chybět. Samozřejmě přidáme i důvody, proč jsou právě tyto nástroje naprosto nezbytné a zdůrazníme jejich hlavní přednosti.

Přesnost, preciznost a dostatek pracovní plochy

Pro snadnou práci se dřevem je vlastnictví stolní pily nezbytné. Proto na ni narazíte i v profesionálních truhlářských dílnách. Její hlavní výhody? Díky prostornému pracovnímu stolu se dá se dřevem snáze manipulovat a vždy jej nastavit tak, jak potřebujete. Stolní pily také snižují riziko posunutí materiálu a poskytují přesné a hladké řezy. Díky možnosti nastavení úhlu čepele dosáhnete vždy požadovaných řezů.

Nezbytné vyhlazení a zarovnání povrchu

Ve chvíli, kdy dřevo nařežete na potřebné rozměry, nastane čas na vyhlazení a zarovnání povrchu jednotlivých kusů. Právě k tomu jsou určené hoblovky. S kvalitními hoblovkami je práce bezpečná a výsledky dokonale precizní. Nejlepší jsou hoblovky, které mají hoblovací stoly vyrobeny z litinových odlitků, co přispějí k pohodlí při práci a postarají se o kvalitní zarovnání i vyhlazení.

Finální úprava zvýrazní barvu dřeva a prodlouží jeho životnost

Jak u stolní pily, tak i u hoblovky platí, že musí být stabilní a mít dokonale ostré nože. Jen tak dosáhnete nejlepších výsledků a nebudete riskovat zranění. Jakmile veškeré kusy dřeva zpracujete, nezapomínejte také na jeho ošetření. Ideální je použít nejprve impregnaci a následně barvu dřeva zvýraznit k tomu určeným lakem. Díky tomu bude dřevo nejenom skvěle vypadat, ale prodlouží se tím také jeho životnost.

Práce se dřevem je voňavá, vyžaduje přesnost, trpělivost a doopravdy při ní platí pravidlo: dvakrát měř, jednou řež. Aby vám šlo řezání, hoblování a další činnosti spojené se dřevem rychle od ruky, investujte do kvalitních nástrojů. Ušetří vám čas a zaručí perfektní výsledky.

Související příspěvky

Opěrné zdi z CSB – NATURBLOKu postavíte snadno

redakce

Rodinný dům v roce 2012

redakce

Jak se staví s LIVETHERM

redakce