TIPY

7 interiérových trendů pro rok 2019

Jaké změny můžeme letos očekávat na poli designu? Které trendy se projeví v interiéru? A čím můžete oživit svůj vlastní domov? Pojďte se s námi podívat na to, jakým směrem se ubírá bytový design v letošním roce a co nás čeká.

 

1. Přírodní materiály se propojí s high-tech technologiemi

V oblasti nábytku slaví návrat přírodní materiály. Návrháři pracují častěji především se dřevem v masivním provedení, případně s dýhou. Na milánského veletrhu Salone del Mobile 2018 dominovalo dřevěné vybavení společně s kovem nebo koženým čalouněním. Přírodní materiály se ale mnohdy propojují také s chytrými zařízeními či jinou elektronikou. Například v návrzích koupelen interiérových studií se stále častěji vyskytují high-tech toalety, LED obrazovky nebo zabudované reproduktory ve sprše. Než si ale najdou cestu i do našich koupelen, tak to patrně potrvá déle než následujících 12 měsíců.

 

2. Chytré domácnosti se budou dále rozvíjet

I nadále pokračuje rozvoj chytrých řešení pro domácnosti. Aplikace pro jednotlivá zařízení se přitom sdružují do jednoho systému tak, aby bylo ovládání pro koncového uživatele co nejpohodlnější. Osvětlení, stínění, vytápění – to je jen několik funkcí, které už mohou být v domácnosti korigovány automaticky. Experti ale varují, že s rostoucím počtem chytrých spotřebičů a elektroniky poroste v roce 2019 i počet útoků na zařízení připojená k síti. Zajímejte se proto nejen o jejich funkce, ale také o jejich zabezpečení.

 

3. Kov se vybarví

Drsná krása industriálního stylu, která vévodila předchozím letům, pomalu ustupuje do pozadí. Kov jako takový ale v interiéru zůstává. Přírodní materiály, které tvoří gros interiérů, často dotvářejí právě kovové prvky a doplňky. V roce 2019 budou nejpopulárnější především nejrůznější odstíny žluté, barva rosegold a černý kov v matném provedení. Pokud tak chcete mít IN domácnost, popřemýšlejte o zlatavých slitinách mědi či mosazi. Může jít například o stylová svítidla, praktické regály nebo atypické schodiště.

 

4. Oblé tvary nábytku

Geometrické linie nahrazují oblé tvary. Příklon k přirozenějším křivkám můžeme zpozorovat především u vybavení obývacích pokojů a kuchyní. Zakulacené sedací soupravy, křesla s oblými opěradly nebo interiérové houpačky ve tvaru vajíčka doplňují tradiční oválný nábytek, jako jsou například konferenční či jídelní stoly, kulatá zrcadla nebo oblé lampy. Kuchyňská studia už nepočítají jen s rovnými bary a ostrůvky, ale vytvářejí i zaoblené.

 

5. Retro prvky se ponesou především v duchu 70. let

V rámci retro oživení se letos povezeme především na vlně sedmdesátek. Neuděláte tak chybu, pokud svoji domácnost doplníte i několika výraznějšími detaily intenzivní barvy nebo odvážného vzoru. Designéři pracují především s neony a oblými tvary, kombinují různé materiály, látky a vzory. Konkrétně se pak jejich vize promítají například do růžových dekorací, koberců s geometrickým vzorem, disko koulí nebo doplňků s vesmírnými motivy.

 

6. Recyklované vybavení domácnosti

Jedním ze stále aktuálních trendů je také udržitelnost. Nábytkářské společnosti se stále více zaobírají otázkami ekologické výroby, takže můžeme i letos pozorovat rostoucí nabídku produktů, které jsou originální a zároveň nezatěžují přírodu. Recyklovaný nábytek tvoří jak zahraniční, tak i čeští tvůrci. Jednoduše tak oživíte domácnost třeba čalouněným nábytkem z dílny lokálního tvůrce.

 

7. Humor a lehkost

Trend, který nás nejvíc těší, je snaha o rozvolnění pravidel v oblasti bytového designu. Do popředí se dostávají namísto striktních norem a přesných úhlů myšlenky svobody a lehkosti. Menší i větší značky vytvářejí produkty, pro které je typická dokonce lehká nadsázka a humor. Reálné interiéry se díky tomu posouvají od sterilních katalogových návrhů k útulným domovům, které zohledňují potřeby i individualitu lidí, kteří v nich žijí.

Související příspěvky

Ceny rekreačních nemovitostí klesají, někde až o desítky procent

redakce

Originální dárek v podobě jedinečných vůní do ložnice

redakce

Ani návrh kuchyně podle nejnovějších trendů nemusí vyhovovat každému

redakce