TIPY

Při koupi nemovitosti není opatrnosti nazbyt. Na co si dát pozor?

Principy každého obchodu s realitami jsou ve výsledku obdobné jako u jakékoli jiné koupě či prodeje. Rozdíl je však v tom, že koupě nemovitosti většinu lidí čeká jen jednou za život a ve hře jsou mnohdy celoživotní úspory. Proto je investice do nemovitosti tolik diskutovaná a nelze ji odbýt, natož uspěchat. Naopak je potřeba celému procesu od A až do Z věnovat maximální pozornost a vždy být o krok napřed. Jaká jsou ale vlastně největší rizika a na co si je třeba dát pozor?

 

Právní rizika vyhlédnuté nemovitosti

Nalezení vhodné nemovitosti je sám o sobě vyčerpávající proces, na jehož konci mají mnozí tendence předčasně jásat. Avšak to, že se v inzerátu jeví nemovitost jako dokonalá, ještě nemusí nezbytně znamenat, že dokonalá bude. Právních nástrah totiž může existovat hned několik, a tak je důležité být před osobní prohlídkou připraven a mít ověřená všechna fakta, a to zejména vlastnické vztahy k nemovitosti. Ty je sice možné ověřit v katastru nemovitostí, přesto ale vřele doporučujeme nespoléhat se jen na údaje, které naleznete online a podrobit právní analýze veškeré nabývací tituly nemovitosti za posledních deset let. Zanedbání prověrky by eventuálně mohlo vést ke koupi nemovitosti zatížené právy, které nejen, že mohou podstatně snížit její hodnotu, ale může dojít i k neplatnosti převodu.

 

Faktické vady nemovitosti

Kromě právních vad může mít nemovitost i vady faktické, které se nejčastěji týkají statiky, hydroizolace střechy či elektroinstalace a tyto problémy nejsou bohužel výjimkou ani u novostaveb. Proto je stěžejní k samotné prohlídce přizvat specialistu, který je schopen provést technickou inspekci a odhalit jakékoli skryté vady. Přijde-li totiž kupec na vady nemovitosti po koupi, čekají ho opravy, které se mohou vyšplhat do výše až několika set tisíc korun a napáchat nemalé škody v rodinném rozpočtu.

 

Nátlak ze strany realitních kanceláří

Výše zmíněná rizika ovšem nejsou omezená jen na koupi nemovitosti přímo od prodejce. Zájemce o nemovitost se s nimi totiž může setkat i v případě, jedná-li o koupi s realitními makléři, kteří prodejce zastupují. Ti jsou, přiznejme si, ve většině případů orientovaní jen na zisk a nemovitost se snaží prodat za každou cenu. Typicky tak na kupce vyvíjejí nátlak a snaží se ho dostat tam, kam potřebují. Nemá-li navíc někdo s koupí nemovitosti již nějaké zkušenosti z minulosti, může se lehce ocitnout v situaci, kdy podepíše předloženou smluvní dokumentaci, aniž by si byl jistý tím, že nekupuje zajíce v pytli. Co z toho ovšem pro kupce vyplývá a jaké má vlastně možnosti, než platit jednotlivé sazby za právní a technické poradce?

Výhodnější a logičtější alternativou je svěřit nákup nemovitosti se všemi možnými problémy kolem profesionálům, kteří znají realitní vody jako své boty. Komplexní služby od vyhledání až po nastěhování nabízí i nezávislá internetová služba Bydlimesnadno.cz, která vznikla jako protipól realitním kancelářím a která stojí na straně kupujícího od začátku až do konce. Nejen, že tak dokáže vyhledat ideální nemovitost na základě požadavků zájemce o koupi, ale doprovodí jej i na prohlídky, zkontroluje smluvní dokumentaci, případně pomůže s rekonstrukcí či s financováním. Celý proces je tak bezpečný a kupec nemovitosti si může být jistý, že je jeho investice chráněná a veškerá rizika jsou díky přítomnosti profesionálů eliminována.

Související příspěvky

Jak na efektivní čištění trouby

redakce

Trpíte bolestmi hlavy? Třeba za nimi stojí vaše staré žárovky

redakce

Kde získat odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení?

redakce