STAVBA

Chystáte se zateplovat? Inspirujte se trendy

Zateplování novostaveb a rekonstruovaných domů je  již dlouho nezbytnou součástí stavebních prací, a ačkoliv se může zdát, že se technologie v oblasti zateplení léta nemění, i zde narazíme na novinky. S novými trendy, jimž dominuje navyšování tloušťky izolačních materiálů a vyšší poptávka po šedém polystyrenu, nás seznámí Pavel Zemene, předseda sdružení EPS ČR.

 

Více centimetrů pěnového polystyrenu znamená větší úspory

Zateplení pomocí pěnového polystyrenu v průběhu posledních let podléhá tendenci zvyšování tloušťky izolačního materiálu s ohledem na menší úniky tepla. Ještě před dvaceti lety dosahovala tloušťka polystyrenu asi pěti centimetrů, za tu dobu se zvýšila třikrát až čtyřikrát. Mnoho domů postavených před rokem 1995 se proto dostává do problémů s vysokou spotřebou energií, nedostatečným zateplením a do budoucna je čekají investice do oprav a rozsáhlé práce, aby energetická náročnost budov odpovídala požadovaným standardům. Stanovení doporučené tloušťky izolace má své opodstatnění a investorům se odmění snížením 50-70 % nákladů na energie.

Vlastníkům domů proto v případě, že se chystají zateplovat, doporučuji, aby řádně zvážili tloušťku fasádního pěnového polystyrenu. Správné vypočtení parametrů materiálu je zásadním krokem k úspěšné tepelné izolaci objektů. Důraz věnujte i výběru kvalitního dodavatele. Komplexní řešení pro budovy s velkými ztrátami tepla je celkové zateplení domu. Vhodné je tedy zateplit nejen fasádu, ale také střechu, sokl, podlahy a pro dokonalou izolaci se přikláním i k výměně oken. Doporučuji i nastudování správného procesu větrání zatepleného domu.

 

Šedý polystyren pro nejmodernější bydlení

Pěnový polystyren jako dlouhodobě nejvyhledávanější fasádní izolační materiál prochází v důsledku rozvoje technologií podstatnými inovacemi a zlepšováním vlastností. Z klasického bílého polystyrenu, se díky příměsi grafitu vyvinula modernější varianta – šedý polystyren. Grafitové polystyrenové desky jsou vhodným materiálem pro zateplení fasád či plochých střech jak pasivních a nízkoenergetických domů, tak i starších rekonstruovaných objektů.

Šedý polystyren je sice o něco dražší než bílý, zato má ale až o 20 % lepší izolační vlastnosti a tloušťka izolační desky se tedy může mírně snížit. Použití šedého polystyrenu je tedy ideální řešení pro domy se silnějším zdivem, balkony a lodžie, kde zateplení poté neubírá tolik prostoru. Díky těmto vlastnostem je šedý polystyren stále žádanější.

 

Vzduch čerstvý, teplota zůstává

V rámci komplexního zateplení mohou majitelé zvolit také řízené větrání s vlastní rekuperací tepla. Tzn. že domácnost je vytápěna čerstvým vzduchem ohřátým ze vzduchu odpadního. Systém pracuje na principu recyklace odpadního vzduchu, který ohřívá v rekuperační jednotce čerstvý chladný vzduch zvenčí, a ten je následně rozháněn ventilací po celém domě. V letních měsících naopak vzduch ochlazuje. Tím dochází k úsporám na energiích při vytápění (klimatizaci). Systém má též pozitivní vliv na kvalitu vzduchu – dochází k jeho časté obměně, a tím i snížení vlhkosti v domácnostech.

Související příspěvky

Zátěžové PVC podlahy Gerflor DesignTime do každého objektu

redakce

Chcete kvalitně postavit nebo chytře zrekonstruovat? Vsaďte na BOBOX!

redakce

Zateplete střechu bez zásahu zevnitř

redakce