TIPY

Senzory ve svítidlech pomůžou při navigaci v obchodním centru a poradí, jak uspořádat open space

Je všeobecně známý fakt, že s dobře vyřešeným osvětlením lépe uvidíme, nicméně už málokdo ví, že instalace moderních svítidel může představovat i krok vůči kompletní digitalizaci podniku či služeb. Beacony a senzory integrované uvnitř svítidel dopomůžou ke snadnější navigaci v obchodním centru či k lepší organizaci pracovního prostoru v kancelářích. To vše nabízí Digitální služby společnosti Zumtobel, cenný zdroj informací pro rozvoj podnikání a lepší prostorovou organizaci v budovách.

 

Senzory ve svítidlech napoví cestu i vyberou akce ušité na míru

Návštěva obchodního centra, už nemusí být plná bezcílného bloumání a nekonečného hledání toho správného obchodu. Speciální aplikace provede návštěvníka přímo za kýženému zboží a k tomu nabídne i personalizované akce a slevy. To vše díky svítidlům Tecton C vybaveným integrovaným BLE beaconem se zdrojem energie, který detekuje signály z mobilních telefonů. Pokud má zákazník ve svém smartphonu staženou speciální aplikaci třetí strany, automaticky se mu ukážou slevy a zajímavé akce podle osobních preferencí spolu s navigačními ukazateli, jak se k nim dostat. Soukromí zákazníka je stále chráněno, údaje o pozici a další citlivá data zůstávají v aplikaci a za žádných okolností nejsou poskytovaná třetím stranám, beacony osobní data nesbírají ani nepřechovávají.

Podle aktuálních výzkumů je 75 % návštěv obchodů ovlivněno digitálními informacemi a 47 % nákupčích by uvítalo zasílání akčních nabídek v reálném čase, nicméně jen 7 % obchodníků tuto službu nabízí. „Tato čísla pro nás představují obrovský potenciál, který můžeme svými digitálními službami využít. Reagujeme tím na nastupující trend, kdy se online prostředí stává čím dál tím větší součástí našeho každodenního života,“ řekl Jan Vacek, ředitel společnosti ZG Lighting Czech Republic. Beacony zabudované ve svítidlech dopomohu i obchodníkům s efektivním umisťováním zboží. Na základě údajů o pohybu kupujících ví, kde se nejvíce pohybují a naopak, která místa jsou nejméně populární a podle toho mohou uspořádat svou aktuální nabídku.

 

Efektivní organizace prostoru v open space a ušetřené náklady za energie

Sektor skýtající podobně velký potenciál v oblasti digitálních služeb jsou kancelářské budovy. 93 % zaměstnanců pracujících v technologiích označilo zdravé pracovní prostředí jako jednu z položek, které ovlivní jejich rozhodnutí o dalším setrvání ve firmě. Inteligentní budovy jsou nedílnou součástí tohoto trendu, nicméně jen 2 % kancelářských prostor splňuje jejich parametry.

Kancelářská svítidla Zumtobel, např. stojací lampy z produktové řady Light Fields, v kombinaci s protokolem DALI2 a zabudovanými BLE beacony představují maximální funkční flexibilitu a vysokou efektivitu nákladů. V době open space kanceláří je správná organizace prostor klíčová, k tomu dopomůžou podrobné údaje o pohybech zaměstnanců během dne. Je možné analyzovat, které prostory zůstávají nevyužité a naopak, což nejen ušetří čas a zvýší pohodlí zaměstnancům, ale také umožní korigovat energetickou spotřebu. Podrobné detaily o obsazenosti spolu se vzdáleným monitoringem umožní okamžitě zareagovat a vypnout či zapnout osvětlení i vytápění. V dlouhodobém horizontu pak hrají nenahraditelnou roli v plánování efektivního využití prostor ku větší spokojenosti zaměstnanců.

Související příspěvky

4 tipy, jak vybrat správné prostěradlo

redakce

Když pohledného stolaře políbí múza, umí víc než „jen“ vyrobit kvalitní a krásný nábytek z masivu

redakce

Nablýskané Vánoce nejsou zadarmo

redakce