INSPIRACE

Vertikální žaluzie nejen do kanceláře

Vertikální žaluzie v místnosti nahrazují závěsy. Využívají se primárně k regulaci světla v prostoru a samozřejmě nesmíme zapomínat na dekorativní funkci. Hodí se do všech prostor, kde je potřeba zamezit slunečnímu svitu. Již dávno nejsou jen doménou kanceláří, ba naopak vhodně poslouží i v domácnosti či chalupě, kde interiér dotvoří a dodá útulnou atmosféru.

Co to vlastně jsou vertikální žaluzie?

Závěsům už odzvonilo. Co vyzkoušet něco nového? Vertikální žaluzie zažívají comeback, momentálně jsou opravdu v kurzu a my víme proč. Vypadají úžasně, každá žaluzie může být originál a jsou opravdu funkční. Dají se instalovat i do těžko přístupných prostor a umí vytvořit předěl. Variací, které se s vertikálními žaluziemi dají vytvořit je opravdu mnoho. Například existují 4 typy ovládání. Jelikož se skládají z jednotlivých látkových pruhů, umožňují vytváření zajímavých barevných kombinací.

Vertikální žaluzie jsou moderní závěsy. Mají úplně stejnou funkci. Zatemňují prostory a dekorují místnost. Jsou ale daleko zajímavější než jejich předchůdci. Každý člověk si může poskládat žaluzie dle svých preferencí. Mohou být vzorované, různobarevné, ale i klasické jednobarevné a bez vzoru. Čistě záleží na vkusu majitele. Výhodou je jejich snadná montáž a možnost umístění do všemožných prostor.

Každá žaluzie je vytvořena z několika látkových pruhů – lamel. Lamely jsou z kvalitního materiálu se zatemňovací funkcí. Záleží jen na zákazníkovi, kolik lamel a v jakém provedení si je bude přát. Žaluzie se tedy vytváří na míru přímo dle preferencí každého zákazníka. Je možné si volit mezi vertikálním či svislým namontování pruhů. Jednotlivé látkové pruhy jsou zavěšené na nosném profilu, který obsahuje kolejničky. Lamely jsou na profil zavěšené pomocí háčků. Poslední částí žaluzie jsou dva provázky. Ty slouží k ovládání. Jeden řetízek roztahuje nebo stahuje celé žaluzie. Druhý provázek zase umožňuje natáčení jednotlivých lamel, a tak i regulaci světla.

Kam jsou žaluzie vhodné a k čemu slouží

Vertikální žaluzie látkové se skládají z lamel, počet lamel si určuje zákazník. Celková velikost žaluzie je variabilní. Díky této rozmanitosti velikostí se mohou umístit i do atypických prostor nebo využít pro rozdělení místnosti. Žaluzie vertikální tak můžete namontovat do oken, ale i do různých výklenků či balkonových prostor. V místnostech, kde není možné namontovat dveře, můžou žaluzie sloužit k přepažení. Jsou vhodné například v bytech 1+1, kde pomocí žaluzií můžete rozdělit obývací místnost od ložnice. Výhodou je široký sortiment vertikálních rolet. Trh nabízí různé barevné alternativy, které se mohou i různě kombinovat. Dají se tak vytvořit zajímavé barevné kombinace, které vhodně doplní interiér.

Žaluzie mají primárně zatemňovací funkci. Především s nimi můžete regulovat sluneční svit. Jednotlivé lamely žaluzií se dají natáčet, díky tomu se reguluje zastínění místnosti, které může přesně vyhovovat situaci. Po montáži rolet již nejsou v oknech potřeba klasické záclony, žaluzie totiž chrání váš byt před nežádoucími slídili z ulic. Je pravda, že látkové žaluzie propouští část světla. Nejsou tedy zcela zatemňovací. Jestli máte zájem o vytvoření naprostého temna, je vhodné vertikální žaluzie látkové doplnit roletami. Vertikální rolety dovedou místnost zatemnit úplně. Rolety a žaluzie se dají vhodně nakombinovat tak, že se nenaruší estetická funkce, ba naopak může vaše okno s roletami vypadat ještě lépe.

Stínící technika sice dokáže zatemnit místnost, ale před otravným hmyzem byt neochrání. Je tedy vhodné aplikovat i síť proti hmyzu na míru. Sítě nijak nenaruší váš výhled do krajiny. Zaslouží se o příjemný ničím nerušený čas ve vašem bytě. Na FOA můžete vybírat z různých velikostí sítí do oken i do dveří.

Na co myslet před koupí vertikální žaluzie?

Jaké žaluzie zvolíte je čistě na vás. Barvené kombinace mohou být různé, je vhodné se zamyslet nad vašim interiérem a vybrat alternativu, které se bude hodit do vaší místnosti a která vhodně podtrhne barvenou kombinaci prostoru. Hlavní, nad čím se musíte zamyslet, je velikost a umístění vertikálních žaluzií.

Výběr vhodného lamelu

Lamely se odlišují propustností a barvou. Je třeba vyhodnotit, zda potřebujete zcela zatemňující, nebo jestli byste preferovali lamely s určitou propustností. Jestli chcete plné zatemnění, budete volit pruhy o tmavých barvách s označením Plné zatemnění. V opačném případě si vyberte lamely ve světlých barvách a průsvitné.

Existují dvě šířky látkových pruhů. Buď si můžete zvolit pruhy o šířce 127mm, nebo 89mm. Šířka pruhů neovlivňuje funkčnost žaluzií, volte dle vašeho vkusu. V případě montáže do zdi se ale doporučují lamely o šířce 89mm. Látky o šířce 127mm více zatemňují, jelikož je v žaluziích méně otvorů mezi lamelami.

Typ ovládání vertikálních žaluzií

Vertikální žaluzie mohou mít 4 možnosti ovládání. První možností je zatahování směrem k ovládacímu mechanismu. Poté se mohou zatahovat od směru ovládání. Další dvě možnosti rozdělují lamely na dvě poloviny. V jedné možnosti se lamely zatahují směrem od krajů ke středu a v druhé opačně.

Kam umístit vertikální žaluzie?

1. Žaluzie navrtaná do stropu

Žaluzie je možné namontovat od stropu po podlahu, tak vytvoříte celkový předěl místnosti. To je asi nejčastější umístění. Při této montáži si můžete zvolit vzdálenost žaluzie od zdi. Další možností je ukončení žaluzie u parapetu. Výhody jsou stejné jako u předešlé možnosti, ale žaluzie jsou kratší.

2. Žaluzie navrtaná do zdi

V případě, že máte doma vysoké stropy, byla by aplikace od stropu asi zbytečná. Většina obchodů ani nenabízí žaluzie delší než 3 metry. V tomto případě je možné žaluzie navrtat do zdi. Vy sami si určíte, kde chcete mít začátek žaluzie. Můžete ji umístit například do stejné výšky jako jsou vaše skříně, aby se opticky nebily. Spodní hranice je zase u podlahy, nebo parapetu.

3. Žaluzie ve výklenku

V případě, že nebudete chtít, aby žaluzie zasahovaly do vašeho prostoru, můžete je umístit do výklenku. Tato možnost sice ušetří místo, ale skýtá v sobě určité nevýhody. Je možné, že vám díky žaluziím půjdou špatně otvírat okna, nebo že budou lamely narážet do kliky. Při této instalaci bude žaluzie končit před parapetem.

Jak správně změřit vertikální žaluzie?

Pro zjištění vhodné velikosti žaluzií je potřeba naměřit prostor, kde mají být žaluzie namontovány. Ale pozor, nesmíte zapomínat na potřebné přesahy žaluzií přes okno, aby se nesnížil zatemňovací efekt. Velikost žaluzií ovlivňuje i místo montáže.

1. Výška žaluzie

Výška se měří od místa instalace (stropu, zdi nebo stropu výklenku) až po zem, nebo parapet. Jestli jste zvolili žaluzie sahající k podlaze, je potřeba z naměřené hodnotě odečíst 2-5cm, aby se žaluzie neválely po zemi. V případě délky po parapet stačí odečíst pouze 1cm.

2. Šířka žaluzie

Pro správnou zatemňovací funkci je potřeba z každé strany výklenku přidat 10cm. Tedy k vámi naměřené hodnotě přičtěte 20cm.

V případě, kdy bude žaluzie namontovaná do výklenku, je třeba odečíst 0,5cm od naměřeného čísla.

Montování vertikální žaluzie

Žaluzie k vám dorazí již složené, na vás je jen montáž vertikálních žaluzií. Instalace je ale opravdu jednoduchá, zvládne ji každý a nezabere víc než pár minut. Montování žaluzie se odlišuje od místa vrtání. Buď se může žaluzie navrtat do stropu, zdi nebo stropu výklenku. Podívejte se na video, kde máte krok po kroku ukázanou montáž žaluzií.

Údržba vertikálních žaluzií

Asi jako každá věc, tak i žaluzie potřebují péči pro udržení ve skvělé kondici. Údržba ale není nikterak složitá. Jelikož se lamely žaluzií neustále pohybují, prach z nich sám opadá. Při běžné údržbě pak stačí pruhy otřít hadříkem, nebo opatrně vysát vysavačem. Pro očištění není potřeba lamely sundávat, demontáž možná ale samozřejmě je. Pokuste se při čištění vyhnout vodě a čistícím prostředkům. V případě, kdy bude pruh opravdu hodně znečištěn, vyzkoušejte čistící prostředek na špatně viditelném místě, abyste viděli jeho účinek na látce. Až poté co zjistíte, že přípravek není pro lamel škodlivý, tak ho můžete využít k očištění celé plochy.

Zařízení vertikálních žaluzií

Chcete si objednat vertikální žaluzie, ale nevíte kde? Firma FOA je jedna ze společností, která se prodejem žaluzií zabývá a má za sebou mnoho spokojených zákazníků. Při výběru žaluzií vám pomůžou jejich specialisté, kteří vám poradí, jak změřit velikost žaluzií i s její následnou instalací. Nabízí poslání až 8 vzorků zdarma. Nemusíte tak nikam jezdit, ale zvolené barvy si můžete zdarma vyzkoušet na místě, kam žaluzie plánujete umístit. Vertikální žaluzie FOA jsou kvalitní. Výhodou je i obrovské množství barevných možností. Můžete si vybrat z více než 70 barev ve třech kazetách. Společnost FOA se nezabývá pouze vertikálními žaluziemi. Jejich sortiment je rozsáhlý. Vybírat můžete z různých rolet, sítí a žaluzií. Jistě oceníte i jejich web, kde máte podrobně popsané rady a tipy. Jejich návody jsou ilustrované a někdy i obsahují videa. Usnadní vám tak pochopení montáže, měření nebo účelu produktu.

Související příspěvky

Ortopedická, nebo zdravotní matrace? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

redakce

Kuchyně inspirované stylem našich babiček okouzlí i vás

redakce

Potřebujete rychle vystavit výrobní halu nebo skladovací prostory?

redakce