INSPIRACE

Štípané palivové dřevo aneb Jak vybrat to správné do svého krbu

I když se teploty konečně trochu umoudřily a všechny potěšilo příjemné oteplení, konec topné sezóny to ještě určitě neznamená. Hlavně večer stále topíme pořád stejně, jako v zimním období. Proto si zatopte v krbu, uvařte si kávičku a užívejte si tepla domova. Jaké štípané palivové dřevo do svého krbu ale vybrat, aby bylo nejlepší a mělo skvělou a dlouhou výhřevnost?

Uzavřený versus otevřený krb

Jedním z faktorů, které budete muset vzít v úvahu při výběru palivového dřeva je, zda je váš krb otevřený, nebo zavřený. V případě otevřeného krbu je nejvhodnější použít bukové palivové dřevo, protože má vyšší výhřevnost a pomáhá lépe udržovat teplo. Pokud je však náš krb zavřený, můžeme použít tvrdé i měkké krbové dřevo, protože spalování uzavřeného krbu umožní vyšší výkon.

Jaké dřevo je nejlepší?

Obecně nejlepší je vždy suché palivové dřevo, které není ani zelené, ani čerstvě řezané. A samozřejmě nesmí být ošetřeno lakem nebo jinými chemikáliemi. Kromě toho je vhodné se vždy vyhnout pryskyřičnému dřevu, které může být vlhké a vytvářet nadměrný kouř. Nejenom, že vám zanechá v komínu nepříjemný černý povlak, ale také budete do ovzduší vypouštět komínem nebezpečné zplodiny, což rozhodně není ekologické.

Tvrdé dřevo a měkké dřevo

Tvrdá dřeva se doporučují zejména k dlouhodobému udržení dobrého ohně a zajištění velkého množství tepla. Dokonce i uhlíky tohoto druhu dřeva zůstávají po delší dobu žhavé.

Měkká dřeva nezanechávají konzistentní uhlíky a jejich oheň vydrží méně času, ale vznítí se rychleji. Proto jsou ideální pro rozdělávání ohně nebo k přikládání do ohně, když uhasíná. Obvykle pocházejí z rychle rostoucích stromů, jako je lípa, kaštan, topol, a zejména borovice nebo jedle.

A jakému dřevu dáváte pro topení přednost vy?

Související příspěvky

Nejčastější chyby při pořizování obývací stěny

redakce

Rohové sedací soupravy se hodí do malých i velkých domácností. Jak je vybrat?

redakce

Neobyčajná dlažba CSB – FLABELLLO od CS-BETON s.r.o.

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.