INSPIRACE

Stavební pouzdra pro posuvné dveře jedině Eclisse

Dveře se mění. Rozhodně nejde jen o drobné trendy týkající se dezénu a barvy. Ty se naopak drží, pořád jsou oblíbené bílé dveře, dveře z masivu i s dekorem dřeva. Co se však mění je jejich použitelnost v interiéru a schopnost doslova řečeno „nepřekážet“. Taktéž se mění dokonalost jejich osazení.

Bezfalcové dveře sedí na milimetr přesně

Pro někoho to bude téměř neuchopitelný trend. Naprostá přesnost a dokonale na milimetr přesně osazené dveře do zárubně. Kdo však miluje minimalistické interiéry a vydává se právě tímto směrem, je na správné cestě. Bezfalcové dveře sice mají zárubeň, což si mnozí z nás přejí, dveře jsou však osazené na úrovni zárubně. Díky tomu můžeme pracovat třeba s barevným a materiálovým kontrastem mezi zárubní a dveřmi, ale také máme možnost nechat dveře dokonale splynout s prostředím.

Vše je postaveno na konstrukci dveří, které jsou bezpolodrážková, a tedy nemají profilovanou hranu. To umožňuje zavírat dveřní křídlo tak, že budou zavřené dveře přesně na úrovni zárubně.

S bezfalcovými dveřmi se dá v interiéru velice zajímavě pracovat. Třeba pokud tyto dveře s dřevěnou dýhou kombinujeme s dřevěným obkladem zdi, dovedou nabídnout skutečně designový bonbónek. Dveře si lze opatřit s viditelnými vnějšími lomenými panty, ale taktéž se skrytými panty, které ještě více zdůrazní minimalismus a dokonalost provedení bezfalcových dveří.

Bezfalcové dveře se nabízí v typických i atypických rozměrech. Obvykle jde o standardní interiérové dveře. Pokud však máte zájem o dveře protipožární, což je možné, třeba počítat s tím, že panty na těchto dveřích lze použít pouze ty viditelné.

Skryté zárubně nabízí ještě více minimalismu

Existuje však i řešení ještě minimalističtější. Nabízí je skryté zárubně a pouzdra Eclisse. Lze je tedy aplikovat jak na křídlové – jednokřídlové i dvoukřídlové, tak na posuvné dveře. Je to řešení, které vám doma vyrobí téměř tajné dveře. Ty už vůbec nemusí narušovat design vašeho interiéru. Natřete je stejnou barvou jako zeď. Nebo použijete na dveře stejnou tapetu. Tyto dokonale skryté zárubně použité s hladkými dveřmi umožňují vytvářet velice zajímavé efekty i pokud naopak pracujete s kontrastními barvami a vzory. Třeba když změníte orientaci pruhů na zdi a na dveřích osazených do skryté zárubně.

Finálních kombinací i povrchových úprav, které je možné použít, je skutečně nesčetně. Hitem je aplikování benátského štuku, betonových dezénů, různé autorské grafiky, zajímavou je prostorová hra s geometrickými vzory, či třeba vytvoření jednolité černé plochy natřené speciálními křídovými barvami pro neomezené kreativní tvoření vás a vašich dětí. Když přidáte navíc barvu, na které drží i magnety, máte možností ještě mnohem více.

Posuňte se ještě dál! Nechte dveře zmizet ve zdi

Každé křídlové dveře jsou však chtě-nechtě žrouty drahocenného prostor. Nejde o nutný stavební otvor, ale o prostor kolem dveří, který nemůžeme využívat ev. pouze omezeně. Řešení existuje a je vlastně aplikovatelné kdekoliv i bez nějakých zásadních stavebních úprav. Řešením je osazení stavebního pouzdra (do zdi nebo do sadrokartonu), které slouží pro posuvné dveře.

Žádné bydlení není dost velké, abychom si mohli dovolit plýtvat prostorem. Právě proto najde pouzdro pro posuvné dveře uplatnění skutečně všude. Pozor na poloviční řešení, kdy se dveře posouvají po zdi. Vypadá atraktivně, ale stěna, po které se pouzdro posouvá, je pořád nevyužitelnou. Pro malé interiérové prostory je zasouvání posuvných dveří do stavebního prostoru doslova zázrakem, jak moci využít každý milimetr podlahové plochy i povrchu zdi. Jde o perfektní řešení pro lidi pohybově hendikepované i vozíčkáře, kterým tyto dveře pomáhají vyřešit bezbariérovost prostoru. Řešení využijete v rodinných domech i v bytech. Často nám klasické křídlové dveře znemožňují využívat třeba prostor předsíně. Šatna či komora, do které se otevírají dveře dovnitř, jsou využitelné jen částečně. Nemluvě o tom, že stavební pouzdro s posuvnými dveřmi osvobozuje naši kreativitu při designování prostoru a doslova se před námi otevírá nový svět, jak pracovat s prostorem. A to i s velkým.

Co vše umí posuvné dveře do stavebního pouzdra v interiéru?

Šikla by se vám šatna nebo vestavěná skříň? Přistupte k vytvoření tohoto prostoru tím nejsnadnější a taktéž nejefektivnějším způsobem. Pomocí posuvných dveří. Snadná suchá vestavba vytvoří šatnu s bezbariérovým a praktickým přístupem přes posuvné dveře. O prostor nás neobírá na žádnou stranu. Zevnitř ani zvenčí. Takže v šatně pak využijete tři zdi ze čtyř, což byste v případě křídlových dveří nemohli. Plně využitelné by byly jenom dvě zdi. Navíc lze posuvné dveře opatřit zrcadly, klidně z obou stran. Což je u šatny velice praktické.

Osvoboďte pomocí posuvných dveří malé prostory. Máte třeba příliš těsno na toaletě? Nebo v již zmíněné předsíni? Posuvné dveře nepřidávají využitelnému prostoru drahocenné centimetry, ale dokonce metry. Každé stavební pouzdro vám umí ušetřit zhruba 1,7 m2 prostoru. Když pak máte předsíň s několika dveřmi, ze zcela nevyužitelného prostoru umíte vytvořit dokonalé místo pro úložné prostory, nebo alespoň mnohem vzdušnější místnost, která není jen průchozí, navíc s velkým množstvím překážek.

Perfektně lze stavební pouzdro využít i ve velkých loftech i v podkroví bez příček. Ve štědrém prostoru, který nechceme zmenšovat na malé místnůstky, dovedeme vytvářet drobné objekty vhodné jako místnosti, kde chceme zajistit soukromí, nebo z nich vytvořit úložné prostory suplující nábytek.

Posuvné dveře jsou dokonalé třeba i do prostor, u kterých chceme variabilně pracovat s otevřeností a současně s uzavřením prostoru. Typickým příkladem je otevřená kuchyně, kterou však chceme mít možnost příležitostně uzavřít.

Související příspěvky

Základem dětského pokoje by měl být kvalitní psací stůl

redakce

Podle čeho vybrat kvalitní PVC podlahu?

redakce

Vybíráme interiérové dveře. Jaké parametry jsou důležité?

redakce