INSPIRACE

Laminátové podlahy

Laminátové podlahyjsou velice oblíbenou podlahovou krytinou díky svému vzhledu, vysoké odolnosti a příznivé ceně. U těchto podlah se jedná o spojení přírodních materiálů (některé laminátové podlahy jsou tvořeny až z 87 % dřeva), odpadního papíru a syntetických pryskyřic. Jejich vzhled tvoří tapeta, která je chráněna odolnou vrstvou laminátu.

Vznik laminátových podlah

Laminátové podlahy vznikly jako náhrada a zároveň konkurence dřeva. Jedná se o dokonalou napodobeninu dřevěných podlah.

Výhody laminátových podlah:

  • dlouhá životnost
  • vysoká odolnost proti odření či poškrábání
  • snadná údržba péče
  • skvělý design
  • rychlé a jednoduché položení
  • cena

Nevýhody laminátových podlah:

  • nejsou vhodné do vlhkých prostor nebo do místností se zvýšeným rizikem výskytu vody (např. koupelna, WC, kuchyně, jídelna apod.)
  • při poškození dílu podlahy se musí rozebrat celá podlaha až k danému místu
  • špatné zvukově izolační vlastnosti

Rozdělení laminátových podlah dle zatížení:

Třída zátěže

Vhodné pro místnosti:

23

jídelny, dětské pokoje, domácí pracovny, ložnice

31

kuchyně, předsíně, obývací pokoje, ložnice, jídelny, dětské pokoje, pracovny

32

chodby, kanceláře, obývací pokoje, kuchyně, předsíně, konferenční místnosti

33

chodby, konferenční místnosti, kanceláře, obchody, hotelové haly a pokoje

Je laminátová podlaha vhodná pro použití do paneláku?

Laminátové podlahy jsou velice oblíbenou podlahovou krytinou do paneláku, kam si lidé nechtějí dávat drahou dřevěnou podlahu. Laminátové podlahy jsou oblíbené i přej jejich špatné zvukově tlumící vlastnosti. Dražší laminátové podlahy jsou proto vybaveny zvukově tlumící podložkou, která zabraňuje rozléhání hluku. U laminátových podlah, kde tato tlumící podložka chybí, je možné je samostatně nainstalovat na povrch, kam se podlaha bude pokládat.

Položení laminátové podlahy

Před pokládkou je nutné zkontrolovat jednotlivé díly laminátové podlahy a vyřadit ty, které mají viditelné nedostatky nebo jsou poškozené. Montáž laminátové podlahy musí být provedena za denního světla a dobrého osvětlení, jinak by mohlo dojít k nerozpoznání poškozených či vadných lamel.

Před samotným položením se musí jednotlivé díly laminátové podlahy aklimatizovat v místnosti, ve které se budou pokládat. Teplota v místnosti by měla být vyšší než 17 ºC a vlhkost vzduchu kolem 50 – 65 %. Balíky s díly podlahy skladujte na rovném podkladu, aniž by byly otevřeny. Tyto body musí být dodrženy, zejména u novostaveb, ve kterých bývá vysoká vlhkost vzduchu.

Položení na suchý povrch

Laminátové podlahy nesmějí být instalovány v místnostech, ve kterých může dojít k postříkání podlahy vodou. Voda totiž laminátovou podlahu ničí, proto by se tento druh podlahy neměl pokládat v místnostech s vlhkým prostředím jako je koupelna, sauna atd.

Podlaha se musí zpravidla pokládat na suchý, rovný a dostatečně pevný povrch. Pokud má povrch větší nerovnosti, ty musí být před pokládkou vyrovnány běžnými vyrovnávacími hmotami. Kromě toho by měl být povrch také bez trhlin a úlomků. Volné či nedostatečně pevné podklady musí být před samotnou pokládkou odstraněny.

Na suchý a pevný povrch se položí polyetylénová fólie nebo podklad s ochranou proti průniku vlhkosti.

Vzdálenost od stěn při položení

Nosná deska laminátové podlahy se chová jako přírodní dřevo, které se roztahuje a smršťuje podle klimatických podmínek. Proto laminátová podlaha potřebuje vůči všem pevným částem příslušnou vzdálenost. Tato vzdálenost se nazývá dilatační spára. Nejčastější chybou při pokládce laminátové podlahy je příliš malá vzdálenost od stěn, což se nejčastěji projeví v letních měsících. Dilatační spára by měla činit min. 8 mm, u větších ploch i více.

Směr pokládky podlahy

Laminátová podlaha by měla být položena podélně ve směru dopadu světla. Pokud máte v místnosti více oken, orientujte se podle toho největšího okna.

Samotná montáž

Při samotné pokládce je třeba dbát na to, aby překrytí čelních spojů od řady k řadě činilo min. 30 cm.

Montáž první řady laminátové podlahy

U první řady lamel odstraňte podélná pera. První řada se pokládá tak, aby odříznuté podélné strany byly ke zdi. S položením začněte od levé strany místnosti. Potřebné vzdálenosti od zdi (cca 8-10 mm) dosáhnete díky distančním klínkům. Pokud stěny nejsou rovné, začněte se spojováním u čelní strany a podélné lamely pak zařízněte podle potřeby.

Montáž druhé řady laminátové podlahy

Lamely druhé řady se podélně napojí na lamely z první řady. Lamely se napojí tak, že se konkrétní lamela přisune k první řadě, pak se lehce nakloní šikmo až dojde k zacvaknutí mezi lamelami. Takto se pokračuje i s dalšími řadami.

Související příspěvky

Energetická soběstačnost jako trend 21. století

redakce

SKVĚLÝ POMOCNÍK ZA jAKÉKOLIV SITUACE TYČOVÉ VYSAVAČE POPULÁRNÍ ZNAČKY GORENJE

redakce

Čeho bychom se při zařizování interiéru měli vyvarovat?

redakce