INSPIRACE

Dodavatelé energií opět bojují o zákazníky výhodnými nabídkami

Platby za energie nepatří zrovna k nejnižším položkám v rámci domácnosti. Každý rok zaplatíme desetitisíce za elektřinu, plyn, topení nebo ohřev teplé vody. Naštěstí si v aktuální situaci na trhu s energiemi čím dále více domácností uvědomuje, že nemusí platit víc, než je nezbytně nutné, a může si svobodně zvolit dodavatele podle výhodnosti tarifu. Změna je opravdu snadná – často stačí vyplnit online formulář nebo vytočit číslo zákaznické linky.

Když jdeme nakoupit základní potraviny, většinou se vyhneme obchodům, kde mají toto zboží předražené. Jsme zvyklí sledovat akční nabídky a jít potraviny nakoupit tam, kde nám nabídnou nejvýhodnější cenu. S elektřinou či plynem je to podobné, přesto většina českých domácností ještě donedávna nad změnou dodavatele neuvažovala a vysoké částky na fakturách vzhledem k energetické krizi brala jako nutnost.

To se naštěstí mění a domácnosti si více uvědomují možnost volby dodavatele, který nabízí rozumné ceny a nejlepší služby. Trh s elektřinou je od roku 2006 liberalizovaný, trh s plynem se liberalizoval o rok později. To znamená, že dnes dodavatele elektřiny či plynu může změnit každý a vybrat si jiného podle svého uvážení. Na trhu totiž neexistuje výhradní dodavatel, od něhož bychom byli povinní odebírat energie. Konkuruje si mezi sebou několik desítek dodavatelů či obchodníků, kteří lákají zákazníky na nízké ceny a přívětivý klientský servis.

Spočítejte si pomocí kalkulátoru, kolik ušetříte

Nikomu se nechce procházet a studovat složité, místy mlhavé ceníky různých dodavatelů a spekulovat, kolik korun by se dalo ušetřit volbou toho kterého dodavatele. Naštěstí dnes už existují online kalkulátory, které jsou po zadání několika vstupních údajů schopné vypočítat při stávající spotřebě možnou úsporu do budoucna. Kromě výpočtu spotřeby elektřiny či plynu kalkulátory také zobrazí aktuální cenové nabídky různých dodavatelů. Vy si je tak můžete jednoduše porovnat a zvolit si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat. Velmi obecně lze říci, že čím vyšší je vaše spotřeba, tím více se vám změna dodavatele vyplatí.

Ještě než se pustíte do konání, je třeba rozlišit dva termíny – distributor a dodavatel. Dodavateli elektřiny platíte zhruba 50 % celkové výše faktury za elektřinu. Tato částka pokrývá cenu opravdu dodané energie v kilowatthodinách. Zbylá část jde na správu sítě, distribuci elektřiny a další poplatky. Tu platíte distributorovi elektřiny. Z toho vyplývá základní informace: zhruba polovina faktury za elektřinu zůstane stejná, ať už přejdete k jakémukoliv dodavateli.

Pokud chcete mít kvalitní a levné dodávky energií, dopřejte si kvalitu služeb a jistotu od tradičního českého dodavatele. LAMA energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Část dodávek navíc pokrývá ze svých zdrojů v České republice, a tak je levnější oproti dominantním dodavatelům a zároveň odolnější vůči výkyvům na trhu. Díky vlastní těžbě na jižní Moravě dodává LAMA energy od roku 2009 domácnostem i zemní plyn.

Samotná změna je opravdu jednoduchá. V rámci zjednodušení za vás většinu nutné administrativy spojené se změnou dodavatele vyřídí dodavatel nový. Stačí k tomu prvotní impuls z vaší strany – vyplnění webového formuláře či vytočení zákaznické linky.

Související příspěvky

Spánek jako na obláčku

redakce

Kde v Olomouci vybrat tu správnou podlahovou krytinu?

redakce

Chytré řešení kanceláře

redakce