Search

Proč Češi platí za elektřinu více než Britové či Francouzi? Známe ceny v Evropě!

Když se rodiny v Barceloně, Berlíně nebo Portu společně sejdou nad vyúčtováním za elektřinu, zcela jistě nebudou skákat radostí. Zvláště Portugalci nejspíš často pomýšlejí na návrat ke kořenům a blažené časy strávené okolo plápolajícího ohniště – jejich žárovky totiž svítí za bezkonkurenčně nejdražší cenu v Evropě. A zajímá vás, jak si v porovnání cen elektřiny podle kupní síly vedli v roce 2016 Češi?

Je na druhém břehu trávě svěžejší a zelenější a elektřina levnější? To první zatím statistici z Eurostatu porovnat neumějí, data o výši plateb domácností za energie ale sbírají pravidelně. A ani loňský rok nebyl výjimkou. A co nám prozradila spotřeba elektřiny v roce 2016?

 

Z 36 zemí odebírali Češi 12. nejdražší proud

Aby se statistici navzájem domluvili a nepřipadali si jako při návštěvě biblického babylonu, nepočítá se cena elektřiny v národních měnách jednotlivých států a dokonce ani v eurech. Maximální přehlednost a relevantní výsledky zaručuje použití jednotek standardu kupní síly (PPS, Power purchasing standard). Ten stírá rozdíly v národních měnách, protože zatímco v Berlíne vám jedno euro vystačí na svícení žárovky na celý měsíc, o kus dál na severu vydrží tentýž přepočet obyvatelům Norska klidně na půl roku. Laicky řečeno, stejný počet PPS zaručuje v každé zemi nakoupení stejného množství služeb a dovoluje nám účinně srovnat ceny elektřiny a nejenom ty.

Pro představu středně velká evropská domácnost se 3-4 členy zaplatila za loňský odběr elektřiny průměrně o něco málo méně než 200 PPS. Nejhorší vrásky na čele způsobily nenasytné zásuvky obyvatelům Portugalska (298 PPS) a Německa (288 PPS). Pro české luhy a háje nedopadlo srovnání také zrovna nejlépe. Náš proud je hned 12. nejdražším ze sledovaného vzorku 36. zemí. Změna dodavatele elektřiny na druhou stranu vůbec nemusí trápit otužilé skandinávce. Jejich vodní elektrárny a geotermální zdroje energie stlačily ceny energií na naprosté minimum.

 

Šetříte s elektřinou? Pak platíte mnohem více!

Úplně jiný obrázek se nám ale naskytne, pokud budeme srovnávat single domácnosti nebo šetřivé páry. Právě zde totiž hrají v cenách elektřiny velký význam fixní měsíční poplatky za distribuci nebo jistič. Díky tomu v české kotlině vystřelí cena elektřiny v takovém srovnání přímo raketově vzhůru.

Pokud i vy paříte do této skupiny, vůbec se vám nedivíme, že vám čas od času přijde na mysl změna dodavatele elektřiny – vždyť odebíráte 4. nejdražší proud v Evropě! Ale pokud se neplánujete kvůli skutečně nízkým nákladům stát obyvateli Osla nebo Reykjavíku, nezbude vám, než se po nízkých cenách poohlédnout v malém českém rybníčku, Velmi nápomocné vám při rozhodování budou především internetové kalkulačky a srovnávače cen energií.

Naopak velké české domácnosti s odběrem více než 5 MWh se hladových zásuvek napájejících počítače, vysavače nebo ledničky bát nemusí. Dráty k nim totiž proudí 14. nejlevnější elektřina v Evropě.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *