DŮM

Co potřebuji k vyřízení hypotéky

Ačkoliv je hypotéka často vnímána jako rychlá cesta k vysněnému vlastnímu bydlení, ne vždy to tak skutečně bývá. Zejména shánění a dokládání nezbytných potvrzení a dokumentů může celý proces značně prodloužit a zkomplikovat. Na co byste tedy měli být připraveni?

Počítejte s tím, že podmínky hypotéky bývají velmi přísné a rozhodně je nelze nijak obejít, ani kdybyste svému bankovnímu poradci naslibovali hory doly. Důraz je kladen především na bonitu klienta, kterou ovlivňují hned tři faktory.

* Pravidelný příjem s dostatečnou výší (banky obvykle chtějí vidět potvrzení za poslední tři měsíce, u OSVČ pak poslední daňové přiznání)

* Čistý záznam v registru dlužníků.

* Zastavení nemovitosti jako záruky.

 

Jaké dokumenty je třeba si připravit?

Pro kladné vyřízení hypotéky musíte chtě nechtě přinést do banky velmi tlustý svazek potřebných „lejster.“ Jediné, co snad budete moci vynechat, je váš rodokmen, ale jinak bude chtít budoucí poskytovatel úvěru na bydlení vidět úplně vše.

Kopie mzdového listu či výplatní pásky (u OSVČ potvrzené poslední daňové přiznání) je nezbytná. Banka však také může chtít vidět výpis z vašeho bankovního účtu a velmi ji bude zajímat i typ vašeho pracovního poměru, tedy pracujete-li na dobu určitou či neurčitou.

Máte nějaké další půjčky? Nezapomeňte o nich dodat všechny potřebné informace, pojistné smlouvy nebo třeba leasing. Doplaťte a zrušte také všechny kontokorenty a podobné bankovní produkty. I ty totiž bere banka jako půjčku, i když na nich momentálně nic nedlužíte.

Ručitele si s sebou vodit nemusíte, za to však musíte dát bance k dispozici svou nemovitost. Sežeňte si tedy potvrzení o zástavní hodnotě nemovitosti, na kterém přímo závisí výše poskytnutého úvěru..

Cestu pro záznam z registru dlužníků po vás ale naštěstí hypotéka nevyžaduje. Ten si banky obstarávají samy, aby měly nad spolehlivostí klienta co nejvyšší kontrolu.

 

Hypotéku už mám, ale rád bych ji navýšil

Potřebujete zateplit dům nebo jen musíte dovybavit třeba dětský pokoj? I tady vám může hypotéka pomoci. Navýšení hypotéky je možné dvěma způsoby. Formou refinancování nebo uzavření druhého hypotečního úvěru.

Refinancováním hypotéky vlastně splatíte starý úvěr novým, navýšeným o požadovanou částku. V současnosti jde díky nízkým úrokovým sazbám o velmi atraktivní alternativu, která má vadu na kráse snad jen v oblasti poplatků za předčasné ukončení hypotéky. Ty však mohou být v některých případech tak vysoké, že se jednoduše nevyplatí.

Vytvoření druhého hypotečního úvěru na tu samou nemovitost však často naráží na překážku v podobě nízké bonity klienta nebo příliš malé ceny nemovitosti, která na oba úvěry jednoduše

nestačí. Pro klienty, kteří svou hypotéku po řadu let splácí bezproblémově, se však většinou nějaké to řešení najde. Jen možná bude vyžadovat o něco více sezení s šikovným bankovním poradcem.

Související příspěvky

Chcete ročně ušetřit 10.000,-Kč? Víme, jak na to!

redakce

Neplýtvejte zbytečně elektrikou za světla

redakce

Proč stále uniká z rodinných domů teplo, i když je zateplená fasáda a vyměněná okna?

redakce