FINANCOVÁNÍ

Nejčastější chyby při rekonstrukci

Lidé se často pouští do rekonstrukcí bytů a rodinných domů svépomocí. Je to sice podstatně levnější, než si na práce povolat firmu, ale můžete se také dopustit dlouhé řady chyb. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se lidé při rekonstrukci bytů a domů dopouští, a na co si dát pozor?

Peníze až na prvním místě

Jak se říká, peníze jsou vždy až na prvním místě. A taková rekonstrukce domu nebo bytu přirozeně něco stojí. Jedná-li se o opravy a úpravy rozsáhlejšího charakteru, pak se může jít opravdu o vysoké částky. Právě onen nedostatek financí bývá častou chybou, když se člověk po hlavě vrhne do rekonstrukce svého domova. Seznam nutných položek se rozrůstá, je potřeba pořídit hodně věcí anebo může také nastat varianta nečekaného nárůstu cen. Často se pak stane, že úspory nestačí, a řešením je tak rychlá půjčka, která pomůže doplatit všechno potřebné k rekonstrukci. Proto je velmi důležité si hned na začátku správně nastavit rozpočet a mít i pro případ nouze nějaké ty rezervy, do kterých bude možné sáhnout.

Špatně nastavený rozpočet a východisko v podobě půjčky

Špatně nastavený rozpočet je jednou z nejčastějších příčin, proč lidem během oprav dojdou finance. To vyřeší půjčky od rodiny nebo známých či úvěr od banky. Půjčka na bydlení pak bývá pro mnoho lidí, kteří se pustili do rekonstrukce, častým a mnohdy i jediným možným řešením. Proto je velmi důležité ještě před samotnou akcí sestavit podrobný finanční rozpočet, rozpis prací a materiálu a v neposlední řadě i projekt. Vyhnete se tak tomu, že by vám během prací došly peníze. Pokud si na nějaké práce budete najímat firmu, nezapomeňte do rozpočtu započítat i případnou dopravu a myslete i na to, že náklady se během rekonstrukce samotné mohou zvyšovat, obzvlášť pokud nebude trvat jen pár dnů nebo týdnů, ale potáhne se déle. Proto se vyplatí navýšit si částku, která vám v rozpočtu po sečtení všech položek vyjde, alespoň o 10–15 % jako takovou důležitou rezervu. Nikdy nevíte, kdy se vám některá z položek prodraží nebo se jejich seznam bude muset rozšířit.

Použití levnějšího a nekvalitního materiálu jako jeden z častých nešvarů

Nakupovat v akcích a za zdánlivě výhodné ceny? Občas můžete natrefit na lákavou nabídku, kdy kvalitní zboží seženete ve výprodeji za báječnou cenu. Opak ale může být pravdou a mnohokrát pak po takovém výhodném nákupu přijde po čase prozření a zklamání. Častým nešvarem je také použití levnějšího a nekvalitního materiálu. Stává se, že se lidé snaží co nejvíce ušetřit, a proto pořizují materiál levnější, který ale může být i nekvalitní. I v případě, že je váš finanční rozpočet napnutý jako kšandy, vyvarujte se pořizování materiálu za nápadně nízké ceny. Ve finále na tom totiž moc neušetříte. Takový materiál se totiž vyznačuje i podstatně nižší životností, a tudíž je možné, že se dalším opravám a úpravám v brzké době opět nevyhnete. Šetřete proto raději na jiných místech, jako je pořízení nábytku, doplňků a dalšího po bazarech, bleších trzích apod.

Když síly a zkušenosti nestačí, přichází na řadu profesionální firma

Nemáte s rekonstruováním příliš mnoho zkušeností? Zamyslete se raději nejprve nad tím, zda se do prací vůbec pouštět. Často totiž dochází k tomu, že lidé přecení své síly a v průběhu pak zjistí, že na to vlastně vůbec nestačí. Pak stejně nezbývá nic jiného, než se obrátit na profesionální firmu, čímž ovšem dochází k navýšení nákladů jako takových. Úvěr nebo půjčka na bydlení pak bývá jediným východiskem, jak rekonstrukci bytu nebo rodinného domu zdárně a včas dokončit.

Související příspěvky

Jak na nebankovní půjčky

redakce

Bydlení si můžete vylepšit díky půjčce

redakce

Boj s dluhy I: Kdy a proč vznikají dluhy a jak je možné nad nimi vyhrát?

redakce