DŮM

Výměna oken bez zádrhelů vyžaduje přípravu

Potká nás maximálně jednou či dvakrát za život, přesto může zadělat rodině na vrásky skutečně na dlouho. Ano, taková může být výměna oken – ale také nemusí, pokud přípravu na ni nepodceníte. A jak na to?

 

Materiál hraje prim

Už máte jasno, zda u svých oken použijete dřevo, hliník, plast nebo dokonce dřevohliník? Orientovat byste se neměli jen podle ceny, ale také podle předpokládaného vzhledu domu a požadované kvality. Materiál by tak měl odpovídat žádaným izolačním vlastnostem obvodového pláště – zvláště u domu, který hodláte dále zateplovat, je důležité zvolit okna s dobrou tepelnou izolací.

Měli byste vědět: přirozeně netěsnící okna brání kondenzaci vlhkosti v domě, ale také navyšují tepelné ztráty. S výměnou obyčejných oken za lepší by proto měla jít ruku v ruce i izolace obvodových stěn, jež zabrání kumulaci přebytečné vlhkosti v místnostech, spojené např. se vznikem plísní.

A na jaký materiál vsadit? To nelze jednoznačně říci. Plastová okna ve vysoké kvalitě mohou nabídnout skutečně perfektní tepelně-izolační vlastnosti, nejdelší životností se zase pyšní hliník.

 

Mikroventilace a její doplňky

O tom, že je třeba s výměnou oken přistoupit i ke změně cyklů výměny vzduchu (častější větrání), jste jistě už slyšeli. Dříve se tento problém řešil tzv. mikroventilací – uměle vytvořenou spárou, podporující přirozenou cirkulaci vzduchu. Sama o sobě však není dostatečně účinná.

Moderní technologie výroby oken ale nabízí řešení – např. systémy větrání zabudované v rámech nebo křídlech oken, které mikroventilaci vhodně doplní. Navíc vzduch přicházející do místnosti dokonce předehřívají!

Náš tip: Stavíte-li pasivní dům, nezapomeňte také na instalaci vzduchotechnické jednotky s rekuperací, která se postará o dostatečný přísun čerstvého vzduchu i bez neustálého otvírání oken a tím i vypouštění cenného tepla do okolí.

 

Špatná montáž znehodnotí i ta nejlepší okna

Řemeslnický šlendrián může být v případě oken fatální. Nestačí je totiž jen pevně ukotvit do okolních stěn a správně ošetřit připojovací spáry. Důležité je také zamezit pronikání vlhkosti z interiéru, jež snižuje izolační schopnosti použité pěny a je ideální vstupní branou pro vznik plísní. Nebojte se proto při výběru oken i jejich montáži oslovit profesionály. Začít můžete třeba u ryze českých zlatých ručiček z BOHEMIA PLAST GROUP S.R.O.

Související příspěvky

Truhlářství Tichý přináší nejen prvotřídní kvalitu

redakce

Zdravé bydlení bez plísní a vlhkosti

redakce

Co je v dnešní době důležitým faktorem u podlahových krytin?

redakce