Search

Vrtání do již připravené a zateplené fasády má svá specifická pravidla, celá čtvrtina Čechů se jimi neřídí

Podle výsledků nejnovějšího průzkumu Sdružení EPS ČR, až polovina Čechů již někdy připevňovala jakýkoliv předmět na fasádu svého rodinného domu, nebo to v blízké době plánuje. Jen necelá polovina z těchto lidí (48 %) ale dodržovala správný  technologický postup. K jeho nedodržení se přiznala téměř celá čtvrtina dotázaných (22,5 %), přestože tím mohou narušit správnou funkčnost zateplovacího systému svého domu a tím snížit i jeho izolační schopnosti.

Markýza, rovněž satelit, domovní číslo nebo dokonce obyčejná prádelní šňůra, to jsou jen příklady předmětů, které na fasádu svého domu někdy připevňovalo, nebo plánuje připevnit až 54 % Čechů. Častěji se jedná o lidi žijící mimo hlavní město a povětšinou v zateplených domech a bytech. To však obyvatele nijak nelimituje. „Očistíme-li výsledky průzkumu od lidí žijících v nezateplených domech, 15 % majitelů či nájemníků zateplených rodinných domů se nezajímalo o správné technologické postupy v otázce vrtání do fasády. Každý 6. člověk se pak o správnost postupu možná zajímal, ale neřídil se jím,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení výrobců pěnového polystyrenu.

 

Nesprávné zásahy do fasády narušují funkčnost izolace

Nedodržovat předepsané technologické postupy při vrtání do zateplené fasády je však podle odborníků hrubá chyba. Zateplení má totiž stejně jako jiná stavební úprava svá určitá specifika, která je nutné dodržovat. „Pokud by došlo i k sebemenšímu narušení izolace, mohou vznikat tzv. nežádoucí tepelné mosty, kterými uniká teplo z budovy ven. Zateplení vašeho rodinného domu vám následně nebude generovat takové úspory na energiích, jak systém deklaruje,“ dodává Zemene. Hrubé narušení zateplovacího systému navíc může způsobovat také kondenzaci vlhkosti stěn vnitřního skeletu rodinného domu a podporovat tak výskyt nežádoucích plísní. Na ty si podle loňského průzkumu Sdružení EPS ČR stěžuje téměř celá čtvrtina českých domácností (23,2 %).

 

Pouze správně provedené a neponičené zateplení šetří peníze

V případě, že se k zateplené fasádě chováte šetrně a technologicky správně, ušetří vám zateplení významné sumy peněz. „U rodinných domů postavených v první polovině 20. století může tato úspora dosáhnout až k 50 % výdajům za energie. Pokud si svůj starý dům zateplíte komplexně včetně výměny oken, může úspora dosáhnout až celých 75 %,“ dodává Zemene. Kromě těchto úspor za vyprodukovanou energii prodlužuje zateplení celkovou životnost budov, zvyšuje jejich tržní hodnotu a napomáhá udržovat potřebnou teplotu v interiéru v průběhu celého roku. Absolutní špičkou mezi izolačními materiály na českém trhu dlouhodobě zůstává pěnový polystyren. Většinový podíl zaujímá především na fasádách domů a plochých střechách. Oblíben je mezi Čechy pro své unikátní izolační vlastnosti, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *