DŮM

Kvalitní tepelné čerpadlo vám nebude dělat radost ekonomickým provozem a spolehlivostí, pokud…

Věděli jste, že kvalita instalace tepelného čerpadla je stejně důležitá jako samotné čerpadlo? I nejlepší tepelná čerpadla ztrácí na svém výkonu či životnosti v případě, že nejsou kvalitně instalována. Z tohoto důvodu byste se při výběru nového zdroje tepla měli zaměřit i na to, kdo vám tento zdroj uvede do provozu. Jaké jsou možnosti, to se dozvíte níže.

V případě tepelných čerpadel můžete většinou narazit na tyto 4 typy dodavatelů.

 

Specializovaný tým prodejce čerpadel

V tomto případě instaluje nový zdroj tepla tým řemeslníků, který má s tímto druhem práce bohaté zkušenosti. Zároveň, jedná se o řemeslníky profilované na zapojování tepelných čerpadel, tj. jsou schopni počítat tepelné ztráty budov, zajistit správný odvod kondenzátu či tepelnou izolaci. Téměř vždy se také jedná o řemeslníky, kteří následně zajišťují servis tepelného čerpadla, tj. mají nejvyšší zájem na kvalitní instalaci. Právě tento způsob instalace tepelného čerpadla by pro vás měl být volbou číslo jedna.

 

Zkušená topenářská firma

Řemeslníci takové firmy mají zkušenosti se zapojováním tepelných čerpadel a jiných zdrojů tepla. Nemusí se však jednat o úzce profilované řemeslníky, tj. je vhodné si zjistit:

  • jestli jsou řemeslníci oprávněni uvádět tepelná čerpadla do provozu,
  • jestli řemeslníci budou provádět i samotný servis.

V tomto případě je pravděpodobné, že instalace uvedení čerpadla do provozu proběhne bez problému.

 

Živnostníci z oboru vodo-topo-plyn

Tito řemeslníci mají zkušenosti s montováním kotlů na uhlí či zemní plyn, kde není nutné přesně počítat výkon. Zároveň, tito pracovníci pravděpodobně nebudou zajišťovat servis, tj. nemají vysokou motivaci na kvalitním zapojení. V porovnání s dvěma výše uvedenými způsoby zapojení, řemeslníci z oboru vodo-topo-plyn s sebou nesou vyšší rizika problémů s výkonem a spolehlivostí čerpadla.

 

Chlaďařská firma

Tito pracovníci mají bohaté zkušenosti se zapojováním klimatizací, při zapojování čerpadel se však ve zvýšené míře dopouští chyb, např. při řešení odvodu kondenzátu, izolaci propojovacího potrubí a výpočtu teplených ztrát. Tento způsob zapojení s sebou nese největší rizika. Zároveň, chlaďařské firmy zpravidla nezajišťují servis čerpadel, tj. nemají vysokou motivaci správného zapojení.

V krajním případě, může být lepší zvolit takového prodejce čerpadel, který nabízí možnost kvalitního zapojení čerpadla namísto prodejce, jímž nabízená čerpadla mají sice o trošku lepší deklarovaný výkon, ale naopak nenabízí možnost kvalitního zapojení.

Související příspěvky

Vybavte svůj domov nábytkem s nádechem exotiky

redakce

Ozvučení rodinného domu a bytové jednotky

redakce

Nechte se okouzlit masivním nábytkem

redakce