DŮM

Domovní čistírna odpadních vod: Kde najde uplatnění a jaké přináší výhody?

Odpadní vody z každé domácnosti se nikdy nesmějí vypouštět do volné přírody, neboť obsahují velké množství škodlivých látek a nečistot, které by měly negativní vliv na životní prostředí, zejména zeminu a spodní vody. Velká část domů je samozřejmě napojená na centrální systém, pomocí něhož je odpadní voda odváděna do velkokapacitní čističky. Pakliže ale tato možnost není, je nutné zajistit jiné opatření. Jednu z možností představuje domovní čistírna odpadních vod.

Způsoby soukromého čištění odpadních vod

Vodu, která odtéká z domu, lze čistit hned několika způsoby přímo na vašem pozemku. Asi stále nejpoužívanější možností je instalace septiku či jímky, kde se odpadní vody shromažďují a filtrují, poté dojde k přečerpání kalu do fekálního vozu a jeho odvozu. Tento způsob se aplikuje třeba u chat a chalup.

Pro rodinné domy, kde bydlíte celoročně, jsou septiky a jímky dosti nepraktické, musíte totiž zajistit častý odvoz kvůli limitujícímu objemu zadržených splašků. Daleko efektivnější cestou je napojení na domovní čistírnu odpadních vod.

Jak probíhá realizace domovní čistírny odpadních vod?

Moderní domovní čistírna odpadních vod je sofistikovaných zařízením, u něhož však není nijak zvlášť složitá instalace. Obvykle stačí vykopat v zemi v blízkosti domu dostatečně velkou jámu, vybetonovat základ a umístit do ní již hotovou čistírnu, jež má obvykle plastovou schránku.

Biologické čištění – přednosti a nevýhody

Domácí čistírna odpadních vod dokáže efektivně čistit veškerou vodu, jež odchází z domu, tedy například z toalety, kuchyně apod. Vyčištěnou vodu pak lze dále využít kupříkladu k zalévání zahrady. Velkou výhodou je minimální a velmi snadná údržba, postačí pravidelný odborný servis zařízení. Kal, který se v zařízení zachytává, je navíc možné využít třeba na kompost.

U biologické domovní čističky odpadních vod je třeba dodat, že musíte pečlivě dbát na to, aby se do ní nedostaly různé chemikálie. Mohly by totiž způsobit zánik bakterií, které zajišťují čištění vody. Rovněž je nutné, aby se do odpadních vod nedostaly třeba vlhčené ubrousky a další předměty z umělých látek, jež jsou nerozpustné a ničily by „dobré“ bakterie.

Související příspěvky

Nepodceňte výběr zábradlí

redakce

DO ŘADY!

redakce

VÝKLOPNĚ-KYVNÁ OKNA nové generace preSelect®

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.