Search

Jaký je rozdíl mezi tepelným čerpadlem země-voda a vzduch-voda?

Především u novostaveb se jako způsob vytápění volí tepelná čerpadla, která se chlubí hned několika přednostmi. Současný trh nabízí několik variant těchto tepelných čerpadel, a je nejprve nezbytné zvolit správnou variantu vyhovující svým výkonem i technologií. V zásadě se před vás staví otázka, jestli sáhnout po tepelném čerpadlu země-voda, nebo raději vzduch-voda.

Už ze samotného názvu je patrné, že tepelná čerpadla jsou odlišná v primárním zdroji. Provedení země-voda získává tepelnou energii ze země, zatímco vzduch-voda zase z okolního vzduchu. Patrné rozdíly jsou také v ceně, stavebních přípravách a podmínkách používání.

 

Kdy zvolit tepelné čerpadlo země-voda?

Pochopitelně nejprve byste si měli ujasnit, kolik jste ochotni do takového čerpadla investovat. Stejně tak je důležité zohlednit geografickou polohu rodinného domu. Tepelná čerpadla země-voda se chlubí oproti druhé verzi nižšími provozními náklady, ovšem jen v případě, že je primární okruh dobře navrhnutý. Zároveň je toto tepelné čerpadlo stabilnější, spolehlivější a v podstatě bezúdržbové.

Tepelné čerpadlo země-voda je mnohem tišší, vůbec ho při jeho práci neuslyšíte. V neposlední řadě vás potěší, že jeden přístroj dokáže vytápět, ohřívat vodu, ba dokonce i chladit. Zase na druhou stranu počítejte s tím, že pro jeho instalaci potřebujete alespoň 400 metrů čtverečních pozemku, případně je nezbytné provést geotermální vrt, jenž je však i cenově nákladnější záležitostí.

 

Kdy zvolit tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je levnější řešení, které ne vždy je možné u novostavby využít. Určitě je dobré poradit se s odborníkem. Bohužel, má více nevýhod než výše zmíněná alternativa. Venkovní jednotka je hlučná, nemůže se používat v horských oblastech a na tepelné čerpadlo mají vliv počasí a vlhkost venku.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *