TIPY

Jakou koupit pračku – 7 tipů z praxe

Málokdo si pořizuje bílé elektro častěji než jednou za několik let a málokdy je trh stejný jako při vašem posledním takovém nákupu. Máme pro vás připravených sedm tipů z praxe, které pomohou vyřešit otázku, jakou koupit pračku.

 

Tip 1: Plnění pračky

Výběr se zjednoduší, pokud budete přesně vědět, kde ve vašem bytě bude nová pračka stát; zda půjde o pračku s předním nebo vrchním plněním, a jakou bude mít kapacitu. Předem plněná pračka vám zabere více místa, zase se ale bude lépe plnit prádlem. Pokud máte v koupelně nebo prádelně dost prostoru, můžete pod pračku umístit šuplík – od výrobce nebo od truhláře. S takovým šuplíkem a výše umístěnými dvířky, bude život zase o něco jednodušší.

Vrchem plněná pračka

 

Tip 2: Umístění

Čím dál bude nová pračka od ložnice a obytných prostor, tím nižší budete mít nároky na tichost jejího chodu. Pokud můžete využít oddělených prostor jen pro praní, udělejte to. Nebudete se později muset ohlížet na denní dobu, pračka vás nebude rušit a neprodraží se jen proto, aby byla tichá. Pokud umisťujete pračku v bytě a máte možnost využít chodby, nebojte se zabudovat pračku, klidně i se sušičkou, do vestavné skříně s posuvnými dveřmi. Klidně co nejblíž vchodovým dveřím. Takové situační umístění sice bude o něco náročnější pro donášku prádla, ale určitě vás příští roky nebude pračka nijak dráždit svou hlučností.

 

Tip 3: Značka

Pokud lpíte na značce, protože vám poslední pračka vaší favorizované značky vydržela deset a více let, přestaňte se na ni ohlížet. Mnoho se toho v bílé technice změnilo a životnost 10 a více let je spíše raritou, takže nelze než doporučit nebát se navázat spolupráci s novými dodavateli. Zvlášť, pokud máte omezený rozpočet, rozdíl v ceně mezí oblíbenou značkou a novou značkou je totiž znatelný.

Pračka se sušičkou LG F104G1JCH2N

 

Tip 4: Spotřeba

Sledujte energetické štítky, ale nenechte se jimi paralyzovat. Tak jako ve všem ostatním, ani zde není honba za dokonalostí vždy tím pravým ořechovým. Rozdíl mezi A++ a A+++ je v praxi právě to jedno plus. Kdybychom se pustili do výpočtů, bylo by u mnoha srovnání velmi sporné, zda by se za dobu životnosti právě to třetí plus, oproti navýšené pořizovací ceně, skutečně vyplatilo.

 

Tip 5: Se sušičkou nebo každé zvlášť

Pokud máte dostatek prostoru, není o čem uvažovat – každé zvlášť. Stihnete toho mnohem víc a rychleji a ušetříte si polovinu návštěv „prádelny“. V případě poruchy jednoho můžete bez problému využívat druhý spotřebič. Jestliže místo na volně stojící sušičku nemáte, je také rozhodnuto.

Set pračky a sušičky Indesit

 

Tip 6: Novinku?

Vybíráte na eshopu a lákají vás novinky? Skvěle! Pokud jste připraveni na to, že může nová bota tlačit, pokračujte v nákupu. Pokud byste raději něco odzkoušeného a staršího, mohly by vám s výběrem pomoct recenze ostatních kupujících, údaj o poruchovosti nebo zkušenost servisního technika. Zeptejte se svého prodejce u kterého typu a značky mají nejmenší poruchovost a nejméně reklamací. Může to být důležité vodítko.

 

Tip 7: Použité zboží

Máte-li omezený rozpočet, jistě vás napadne podívat se i po použitém zboží. Je potřeba rozlišovat mezi rozbaleným, předváděcím a bazarovým zbožím. První dva typy srazí cenu o kousek nebo o kus níž a udělají vám dobrou službu. Bazarové zboží bychom dnes ale nedoporučili. Případný servis vám může zkazit veškerou radost a je potřeba mít na paměti, že záruku, i když je zboží mladší dvou let, se při bazarovém prodeji nemusí podařit uplatnit. Ze zákona totiž záruka původního prodávajícího zaniká a je spíš otázka štěstí, zda se na „meziprodej“ při reklamaci přijde, nebo ne.

Pračka s předním plněním Bosch WLL24260BY

Věříme, že vám našich sedm tipů pomohlo vyřešit otázku jakou pračku koupit, že vyberete dobře a že vám bude nová pračka sloužit mnoho let. Závěrem můžeme doporučit nákup v ověřeném e-shopu, s ochotnou obsluhou, pružnou online podporou a dlouhou tradicí.

Související příspěvky

Hodiny kukačky jsou originálním prvkem pro každou domácnost

redakce

Lepší vyhořet než se stěhovat? Se správnou přípravou to neplatí

redakce

Čím LED žárovky válcují konkurenci? Důvodů je hned několik!

redakce