DŮM

Jak se orientovat v nabídce tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo představuje velmi zajímavou alternativu vytápění, je totiž ekologické a vyplatí se jak z finančního, tak komfortního hlediska. Pro mnoho lidí je tento způsob vytápění ale stále novinkou, jak se orientujete v nabídce tepelných čerpadel Vy?

 

Základní informace o tepelných čerpadlech

Tepelné čerpadlo funguje na podobném principu jako chladnička nebo klimatizace, tedy čerpá teplo z jednoho místa na druhé s vynaložením určité energie. Přednosti tohoto vytápění pro jeho uživatele jsou pak zejména v ceně tepelného čerpadla. Investice do čerpadla se totiž z dlouhodobého hlediska vyplácí a při stále se zvyšujících cenách klasických energií je návratnost ještě rychlejší. Nelze opomenout ani komfort, tepelné čerpadlo vyžaduje minimální údržbu a přesto vydrží dlouho (nejstarší nainstalované tepelné čerpadlo v Čechách funguje přes 20 let). A v neposlední řadě to jsou ekologické aspekty, činnost tepelného čerpadla totiž produkuje výrazně méně skleníkových plynů a dalších škodlivin než jiné zdroje tepla. Proto je tento zdroj tepla podporována Státním fondem životního prostředí.

 

Tepelná čerpadla ZEMĚ – VODA

Tepelné čerpadlo typu země – voda odebírá teplo ze země buďto pomocí zemních kolektorů, nebo skrze hloubkový vrt. Zemní kolektory potřebují velkou plochu zahrady (200-400m2) a jsou umístěné cca 1 m pod povrchem země. Naopak hloubkový vrt nepotřebuje velkou plochu zahrady a jeho výkon je oproti kolektoru stabilnější. Jeho realizace je ale finančně náročnější.

 

Tepelná čerpadla VODA – VODA

Tepelné čerpadlo typu voda – voda se instaluje podobně jako studna a ze všech typů čerpadel má nejvyšší topný faktor. Lze jej ale využít pouze v lokalitách s dostatkem spodní vody, vyžaduje pravidelnou údržbu filtrů a výměníků a tedy i vyšší náklady na servis.

 

Tepelná čerpadla VZDUCH – VODA

Tepelné čerpadlo typu vzduch – voda odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá s ním vodu v topném systému v domě. Tento typ čerpadla je, co se týče instalace, nejjednodušší a nejrychlejší a má minimální nároky na prostor, je tedy i nejlevnější. Jeho výkon je ale v porovnání s ostatními typy nižší.

 

Tepelná čerpadla VZDUCH – VZDUCH

Tepelné čerpadlo typu vzduch – vzduch funguje na velmi podobném principu jako vzduch – voda a má i podobné přednosti. Zásadním rozdílem je to, že získaným teplem z okolního vzduchu je přímo ohříván vzduch uvnitř domu. Na vzduchové rozvody je tedy nutno myslet již při stavbě domu.

Související příspěvky

Proč jsou vinylové podlahy stále vyhledávanější, i když jsou dražší?

redakce

Centrální vysavač Husky, pomocník pro čistý domov

redakce

Máte obavy z vysokých výdajů na vytápění, když už jste začali topit dříve?

redakce