DŮM

Jak se orientovat v nabídce tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo představuje velmi zajímavou alternativu vytápění, je totiž ekologické a vyplatí se jak z finančního, tak komfortního hlediska. Pro mnoho lidí je tento způsob vytápění ale stále novinkou, jak se orientujete v nabídce tepelných čerpadel Vy?

 

Základní informace o tepelných čerpadlech

Tepelné čerpadlo funguje na podobném principu jako chladnička nebo klimatizace, tedy čerpá teplo z jednoho místa na druhé s vynaložením určité energie. Přednosti tohoto vytápění pro jeho uživatele jsou pak zejména v ceně tepelného čerpadla. Investice do čerpadla se totiž z dlouhodobého hlediska vyplácí a při stále se zvyšujících cenách klasických energií je návratnost ještě rychlejší. Nelze opomenout ani komfort, tepelné čerpadlo vyžaduje minimální údržbu a přesto vydrží dlouho (nejstarší nainstalované tepelné čerpadlo v Čechách funguje přes 20 let). A v neposlední řadě to jsou ekologické aspekty, činnost tepelného čerpadla totiž produkuje výrazně méně skleníkových plynů a dalších škodlivin než jiné zdroje tepla. Proto je tento zdroj tepla podporována Státním fondem životního prostředí.

 

Tepelná čerpadla ZEMĚ – VODA

Tepelné čerpadlo typu země – voda odebírá teplo ze země buďto pomocí zemních kolektorů, nebo skrze hloubkový vrt. Zemní kolektory potřebují velkou plochu zahrady (200-400m2) a jsou umístěné cca 1 m pod povrchem země. Naopak hloubkový vrt nepotřebuje velkou plochu zahrady a jeho výkon je oproti kolektoru stabilnější. Jeho realizace je ale finančně náročnější.

 

Tepelná čerpadla VODA – VODA

Tepelné čerpadlo typu voda – voda se instaluje podobně jako studna a ze všech typů čerpadel má nejvyšší topný faktor. Lze jej ale využít pouze v lokalitách s dostatkem spodní vody, vyžaduje pravidelnou údržbu filtrů a výměníků a tedy i vyšší náklady na servis.

 

Tepelná čerpadla VZDUCH – VODA

Tepelné čerpadlo typu vzduch – voda odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá s ním vodu v topném systému v domě. Tento typ čerpadla je, co se týče instalace, nejjednodušší a nejrychlejší a má minimální nároky na prostor, je tedy i nejlevnější. Jeho výkon je ale v porovnání s ostatními typy nižší.

 

Tepelná čerpadla VZDUCH – VZDUCH

Tepelné čerpadlo typu vzduch – vzduch funguje na velmi podobném principu jako vzduch – voda a má i podobné přednosti. Zásadním rozdílem je to, že získaným teplem z okolního vzduchu je přímo ohříván vzduch uvnitř domu. Na vzduchové rozvody je tedy nutno myslet již při stavbě domu.

Související příspěvky

Jaké parametry by měly splňovat nová plastová okna?

redakce

Nenechte střešními okny zbytečně pronikat světlo a teplo, když to není třeba!

redakce

Novostavby v Brně neustále přibývají! Jak vybrat tu pravou?

redakce