DŮM

Jak na čištění fasády a střech?

Jestliže se i ve vašem případě krásná čistá fasáda již stala minulostí, nemusíte hned uvažovat o oklepávání omítky. Mnohdy však nepomůže ani nový fasádní nátěr, který není levný. Fasádu je zapotřebí vyčistit. Podobné je to se střechou, která ztratila svůj vzhled a proměnila se kvůli mechu a lišejníku na zelenou či našedlou.

 

Špinavá fasáda – jak ji vyčistit

Čištění fasády by mělo vždy představovat nejen odstranění vzniklého problému, avšak rovněž provedení preventivních opatření proti vzniku dalšího. Z čeho špína na fasádě vzniká? Může jít o fyzickou špínu třeba tehdy, když máte dům poblíž veřejné komunikace. Na fasádě se však mohou usazovat též mechy, lišejníky a plísně. Objevují se i fleky proto, že máme na fasádách pověšené závěsné květináče či truhlíky. Své umí udělat i ptáci, kteří se usadí u našich oken a pod střechou. Nakonec je tady poměrně závažné znečištění graffiti.

Špinavá fasáda se čistí především mechanicky pomocí vysokotlakového stroje nazývaného vapka. Pro odstranění plísní, řas, mechů a grafity se používají též speciální čisticí prostředky, které se aplikují obvykle lokálně na postižené místo. Důležité je čistění nezakončit pouze odstraněním znečištění, ale zaměřit se i na preventivní nátěr. Různé hydrofobizační a nano impregnace umí nabídnout ochranu před znečištěním po dobu 5 let i více. Pak není nutné fasádu mýt vůbec, nebo jí jen jednoduše k čistotě pomoci hadicí s vodou. Ke znečištění fasády totiž může docházet například odstřikem špíny z okolí, a když na ni neprší, což je samozřejmě dobře, špína na ní ulpí. Díky impregnaci však při použití vody rychle steče. Někdy i sama bez ní.

Nejproblematičtějším může být odstranění grafitů, přesněji úmyslného znečištění graffity. Pokud má váš dům veřejně dostupnou fasádu, nebo máte doma zapáleného umělce pro tento street art, raději na tento problém myslete preventivně a použijte na fasádu vhodnou ochrannou impregnaci proti graffiti.

 

Čištění střešní krytiny od mechu a nečistot

Nečistoty i různé biologické povlaky se usazují rovněž na střechách. Mnohdy jsou na to náchylné střechy se strukturou, například betonové tašky prodávané s protiskluzovou úpravou k udržení sněhu. Ale chráněny nejsou ani jiné typy střešních krytin. I starou pálenou tašku od mechu, lišejníku a nečistot vyčistíte vysokotlakovým mytím vapkou. Případně lze použít speciální čistič, ale nebývá potřebným. Maximálně v oblastech komína a pod ním, jestliže se zde usadil dehet. Střešní krytinu je vhodné rovněž naimpregnovat proti dalšímu znečištění. Pokud šlo o krytinu s nátěrem, možná bude nutné opravit či obnovit nátěr střechy.

 

Svépomocí nebo odborně?

Na menší domky s dostupnou fasádou a střechou si můžeme troufnout i svépomocí. Avšak existuje řada firem, které se specializují na čistění fasád a střech. Jsou vybaveny dobrou technikou, vědí, jaké čisticí prostředky použít a mají bohaté zkušenosti. Nechte si udělat kalkulaci a třeba zjistíte, že se vám profi čištění vyplatí. U velkých objektů jde obvykle o jedinou možnou volbu.

Související příspěvky

Vinylové podlahy jsou zárukou vysoké odolnosti i příjemného vzhledu

redakce

Proč jsou plastová okna stále nejvyužívanějším druhem?

redakce

Zima je za dveřmi a stále nemáte vyřešeno, jak zabránit únikům tepla?

redakce