Aktuální trend chatařů i majitelů cihlových domů se opírá o mimořádně elegantní dřevěné fasády. Na jednu stranu se jedná o vzhledově brilantní prvek a na straně druhé se díky důmyslnému systému odvětrávání zajišťuje zateplení objektu. Teď si možná někteří z vás pomyslí, že obkládat cihlový dům dřevěnými palubkami je jen zbytečnou snahou o vyvolání dojmu tradiční roubenky.
Nakonec bude fasáda určitě profukovat a navíc se bude muset pořád natírat a nakonec stejně podlehne zkáze klimatických podmínek. Naopak, dřevěné fasády jsou praktické, funkční a i velmi trvanlivé. Jasným důkazem jsou například stovky let stojící skandinávské domy, proto se ve vašem okolí stále častěji objevují nové rodinné domy, kde architekti dřevěné fasády zasazují do svých projektů.
Montáž dřevěné fasády
Montáž dřevěné fasády sice nespadá do úplně nejsnadnějších pracovních úkonů, ale i tak se určitě najdou kutilové, co to zvládnou své pomocí. Ještě před samotnou montáží nechte palubky přivyknout venkovním klimatickým podmínkám, ale nenechte je zvlhnout.
Následně je nutné palubky natřít ochranným nátěrem z obou stran. Použijte takový, který obsahuje aditiva proti plísním, houbám a hmyzu. Stejně tak natřete i hranoly roštu. Do všech palubek si 5 cm od kraje vyvrtejte díru pro vruty, zamezíte tak vytváření prasklin a trhlin.
Montování dřevěných palubek
Jakmile si z dřevěných hranolů vytvoříte rošt, můžete palubky přikládat vodorovně směrem nahoru. Do předem vyvrtaných děr dejte buď hřebíčky, nebo vruty o minimální délce 45 mm. V případě, že vaše fasáda nedisponuje perem a drážkou, musíte ji opatřit příchytkami z nerezového materiálu. Díky nim se přichytne celý rošt. Nakonec nezapomeňte přetřít všechny řezy a čelní konce palubek povrchovým nátěrem. Tím zamezíte pronikání vlhkosti do palubek.