BYT

Že jsou nové byty cenově nedostupné? Jak se to vezme

Ceny nemovitostí dosahují historických maxim. Podobně na tom ale bohužel jsou i velmi vysoké úrokové sazby. V kombinaci s přísnými podmínkami udělování hypoték to v podstatě je vražedná kombinace, která ze snu o vlastním bydlení pro spoustu lidí dělá nedosažitelnou chiméru.

Spousta rodin si nový byt opravdu nemůže dovolit a lidé koupi nové nemovitosti v očekávání, že úrokové sazby i ceny nemovitostí klesnou, odsouvá na příští rok. A místo koupě volí pronájem. Počet zájemců o pronájem v poslední době vzrostl, což se samozřejmě projevuje i na jeho ceně, která se v některých případech vyrovná splátce hypotéky.

Koupě, nebo pronájem?

Odpověď je jasná. Máte-li cash flow v dostatečné míře a úspory v patřičné výši, rozhodně se o hypotéku a bydlení ve vlastním pokuste. Zatímco hypoteční splátkou si financujete své vlastní bydlení, částka, kterou vynaložíte na pronájem, moří hypotéku někomu jinému.

Staré versus nové byty

Dále si investoři kladou otázku, zda se zajímat o staré, nebo nové byty. Starý byt je samozřejmě levnější. Ale jeho komfortní užívání se mnohdy neobejde bez rekonstrukce. A náklady na ni se mohou vyšplhat do závratných výšin. Investice do takového starého bytu pak může být i vyšší než do toho nového.

Kde?

Cenu bytů ovlivňuje několik faktorů v čele s jeho lokalitou. Nové byty v Praze jsou dražší než nové byty v Ostravě. V tomto hledu se neobejdete bez kompromisů. Pracujete v Praze? A musíte tu i žít? Poohlédněte se po nějaké lokalitě v dojezdové vzdálenosti do Prahy. Odborníci doporučují kružnici s poloměrem ve výši hodinového dojezdu. A vybírejte lokality po jejím obvodu.

Jakou velikost?

Malá garsonka je samozřejmě levnější než pětipokojový byt s terasou. V zahraničí je běžné, že si lidé pořizují bydlení v závislosti na počtu členů v domácnosti. A třeba každý rok se stěhují do nového. Tento trend se u nás ale zatím moc neujal. I když znám kamaráda, který si koupil malou garsonku s tím, že až si založí rodinu, tak ji prodá a pořídí si něco většího. I to je řešení, nemyslíte?

Související příspěvky

Nový web pro zájemce o krby a kamna

redakce

Odstranění vodního kamene z potrubí

redakce

Nové kliky a úchyty změní celý ráz nábytku v bytě i domě

redakce