BYT

Pronájem bytů v Praze se vyznačuje rozdíly mezi lokalitami. Kde je nejlevněji?

Když se podíváte na pronájem bytů v Praze, zjistíte, že ceny mezi jednotlivými lokalitami se liší. Kde můžete pořídit levnější bydlení a v jakých místech si naopak připlatíte? U každé nabídky záleží na více faktorech, ale dohromady tvoří celek, díky kterému je patrné, jaké lokality mají lehce navrch.

 

Pronájem bytů se cenově liší nejenom mezi městy, ale i mezi jednotlivými čtvrtěmi

Není to žádné překvapení, že se liší ceny za pronájem mezi jednotlivými městy. Suverénně nejdražším městem je bezpochyby Praha, kde najdete vysoké ceny nejenom při pátrání po pronájmu, ale také i touze koupit si vlastní byt. Překvapivě vysoké ceny však trápí například také Hradec Králové nebo Plzeň. Trendy se každý rok mění a pokaždé je nejvyšší růst cen někde jinde. Rozdíly ovšem panují i v rámci města. Jedna lokalita zkrátka nabízí lepší okolí a výbornou občanskou vybavenost, což se odrazí i na ceně nemovitostí. Pokud tedy chcete mít všechno blízko, připravte se, že si připlatíte.

 

Hodně žádané dražší lokality

Zaměříme se hlavně na problematiku dražších lokalit v Praze. Zde se na vrchu vyhřívají oblíbené lokality, jako jsou Staré Město, Břevnov, Vinohrady a některé části Prahy 6. Vyšší ceny jsou také na Smíchově a pomalu i v Holešovicích. Jistě nikoho nepřekvapí, že velmi drahé bydlení je například v Pařížské ulici. Ovšem ceny začínají růst i v jiných částech Prahy hlavně v okolí metra, které představuje rychlou dopravu klidně i na druhý konec města. Napříč Prahou je velmi dobré dopravní spojení, takže se řada lidí rozhodne pro kompromis v podobě dojíždění.

 

Kde se mohou objevovat levnější nabídky?

V zásadě se dá říci, že když budete mít štěstí, narazíte na levnou nabídku i v oblíbené a pěkné lokalitě. Obecně však ceny klesají se vzrůstající dobou dojíždění do centra. Přijatelné ceny tedy stále panují například na Praze 10. Výjimku však mohou tvořit velmi pěkné nově postavené projekty klidně i ve vzdálenějších místech, které nejsou tolik nadosah centru. Lidé totiž oceňují bydlení ve větším klidu s dostatkem zeleně a jsou ochotni strávit i více času na dojíždění. Plošně se však dá říci a shodují se na tom i odborníci, že ceny bytů příliš klesat nebudou. V rámci pronájmů to totiž může být přesně naopak.

 

Stále levné blízké okolí

V okolí do 30 kilometrů od Prahy je stále možné sehnat poměrně levné bydlení. Tato vzdálenost pro dojíždění není nic hrozného a velmi mnoho lidí podstupuje každý den cestu vlakem, autobusem či autem až do Prahy do práce. Ve výsledku se jim takto strávený čas může vyplatit vzhledem k nižším cenám za pronájem. I tady je však patrné napětí vyvolané velkou poptávkou, takže ceny lezou pomalu nahoru.

 

Po dobré nabídce musíte skočit bez ohledu na místo

Pokud se objeví dobrá nabídka a je alespoň trochu poblíž vašeho cílového místa, bylo by dobré na ni zareagovat. Dobrých nabídek s nižší cenou se totiž objevuje málo. Čím více jich prověříte, tím větší máte šanci, že budete mít štěstí a natrefíte na výhodný pronájem. Na druhou stranu není dobré brát hodně levný pronájem v lokalitě, která se vám vyloženě nelíbí a kde si příliš nechcete představovat svůj život. Zdražování pokračuje a problémem zřejmě budou i další regulace hypoték. Pár ušetřených korun totiž nestojí za ztrátu štěstí z toho, že žijeme v pěkném místě a máme nadosah všechno to, co je pro nás důležité. Ovšem v případě nájmu máme tu výhodu, že ho můžeme kdykoliv zrušit a rozhodnout se pro jiný, což už po koupi vlastního bydlení příliš nejde. Můžete tak etapu bydlení v pronájmu brát jako příležitost pro prozkoumání většího množství lokalit, ze kterých si poté vyberete tu nejvhodnější, kde se budete cítit skutečně spokojeně.

Související příspěvky

Garážová vrata HÖRMANN – variabilní řešení pro vaši maximální spokojenost

redakce

Dokonalé stěny pro Váš komfort

redakce

Stěhování do zahraničí I. – první přípravy

redakce

1 komentář

Henry 30. 8. 2019 at 18:50

Cena všude závisí na lokalitě. Ja jsem spokojen v Katovicích, protože pronajímám byt v centru od Wellcome-home a moc neplatím

Odpověď

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.