BYT

Dobře vybraný lustr rozzáří každou místnost

Pustili jste se do rekonstrukce bydlení, nebo jste konečně začali stavět a chcete být připraveni na chvíle, kdy se budete moci naplno pustit do zařizování vašeho bydlení? Kromě nábytku, postelí, elektroniky a bytového textilu nesmíte zapomenout ani na výběr osvětlení. Právě to je totiž vstupenkou do vyšších sfér.

Lustr ovlivní celkový dojem z místnosti

Možná si říkáte, že na výběru lustru až tolik nezáleží. Lustry jsou u stropu místnosti a jejich účelem je prostě svítit. Jenže je to právě lustr, kdo dokáže jako lusknutím prstů dodat pokoji nadčasový nádech a posunout ho zase o level výš.

Lustr nemusí být jen křišťálový

Taky si z dětství pamatujete křišťálové lustry, které zdobily každou místnost u vás doma? Dost možná na ně nemáte ty nejlepší vzpomínky, protože stačilo málo a kousek odpadl, o tom, jak se pravidelně čistily asi ani mluvit nemusíme. Doba jde ale kupředu, dnešní lustry jsou i moderní a elegantní.

Víte, že už dávno neplatí, že v místnosti se nachází jen jedno světlo? Dneska je zvykem, že kromě centrálního svítidla instalujeme i ta doplňková. Může jít jak o stojací nebo nástěnné lampy, tak bodovky, lampičky a další osvětlení.

Na co si dát při výběru lustru pozor?

Vybrat ten pravý lustr se může zdát jako tvrdý oříšek, když se ale budete držet našich tipů, zvládnete to raz dva.

Tip číslo jedna: Do jaké místnosti lustr vybíráte?

Než se vůbec do výběru pustíte, je dobré si ujasnit, kam osvětlení vybíráte. Na jiné vsadíte při zařizování obývacího pokoje, na jiné zase do kuchyně, chodby, ložnice nebo dětského pokoje.

Tip číslo dva: Dodržujte styl

Není nic horšího, než když se v jedné místnosti tluče několik stylů. Lustr i další osvětlení vybírejte tak, aby ladilo s ostatním vybavením místnosti, zamyslete se i nad tím, jaké barvy a materiály v ní převládají. V žádném případě nesmí působit rušivě nebo vyčnívat. Dáte přednost rustikálnímu, modernímu, designovému, křišťálovému nebo nějakému jinému?

Tip číslo tři: Jak velký má lustr být?

Velikost lustru se odvíjí od velikosti místnosti a výšky jejího stropu. Čím je místnost větší a vyšší, tím větší konstrukci lustru můžete zvolit. Naopak do místnosti s nízkým stropem si pořiďte raději lustr, který nezabere moc prostoru. Třeba přisazený lustr nebo vsaďte na bodová svítidla.

Tip číslo čtyři: Pohlídejte si žárovky

Světlo bez žárovek vám bude k ničemu, tak si pohlídejte, jaké do něj potřebujete. Mezi nejoblíbenější patří žárovky se závitem E14, do lustrů klidně ve tvaru svíček.

Víte, že při výběru žárovek byste se měli zamyslet i nad jejich spotřebou a životností? Nízkou spotřebou a dlouhou životností se mohou pochlubit LED žárovky, které jsou stále populárnější.

Tip číslo pět: Co u lustru možná oceníte?

Kromě toho, že vám poskytne dostatek světla není k zahození ani stmívač, díky kterému si můžete navolit intenzitu světla. Někdo zase ocení dálkové ovládání, aby se kvůli rozsvícení nebo zhasnutí lustru nemusel zvedat.

Související příspěvky

Vhodný a originální doplněk interiéru – Bio krb

redakce

Bezdotykové odpadkové koše Helpmation pro snadnější život

redakce

Bidetové sedátko MULTICLIN PRO II – nový rozměr intimní hygieny

redakce