TIPY

Kompletní rekonstrukce bytu v pěti krocích

Chystáte se na kompletní rekonstrukci vašeho bytu? Přečtěte si pět bodů, jak postupovat. Při jejich dodržení se můžete těšit na dokonalý výsledek.

1) Vystěhujte stávající vybavení

Hned na úvod vás čeká velké stěhování. Kromě nábytku a spotřebičů odšroubujeme i stropní lustry, krytky zásuvek a vypínačů, garnýže, obrazy apod. Zkrátka nám zbydou pouze holé zdi a podlahy.

Nejlepší variantou je vždy kompletní vystěhování stávajícího vybavení zcela mimo prostory bytu. Můžete ale samozřejmě zvolit i variantu sestěhování do jedné místnosti či na prostředek místností. Při rekonstrukci vám ale takový nábytek bude zcela jistě překážet a jde tedy o méně komfortní řešení.

Veškeré vybavení, které nebudete nadále potřebovat, zlikvidujte co nejvíce ekologickým způsobem. V první řadě zkuste nábytek a spotřebiče nabídnout k prodeji nebo zdarma za odvoz. Pokud se nenajde zájemce, vše pečlivě roztřiďte a odvezte do sběrného dvora.

Vybavení, které si necháváte, patřičně ochraňte proti poškození a uskladněte na suchém místě.

2) Začněte s bouracími pracemi

Kompletní rekonstrukcí bytu myslíme renovaci doslova od podlahy až po strop. Nemá tedy příliš smysl zabývat se ochrannými prvky, protože většina stávajících povrchů bude nahrazena. Pozornost můžete věnovat ochraně oken, pokud se nebudou měnit. Snažte se zabránit tomu, aby prach pronikl do mechanických součástek v rámu okna.

Jinak ale můžete začít s bouracími pracemi – rozebrání podlahy, otloukání obkladů a omítky, demontáž starých rozvodů, bourání příček apod. Pamatujte na to, že část prací určitě zvládnete svépomocí. Pokud si ale nejste jisti, zejména věci okolo elektřiny, vody a plynu svěřte profesionálům.

3) Zahájení stavebních prací

Následně vás čeká přesný opak – tedy nové stropy, rozvody, omítnutí stěn a výmalba, vyrovnání a pokládka nových podlah. Jde o práce, které by vždy měli řešit profesionálové. To však neznamená, že byste jejich práci neměli kontrolovat. Je nezbytné na vše dohlédnout a případné chyby ihned reklamovat a požadovat jejich opravu.

4) Úklid nepořádku

Po dokončení prací z předchozího bodu přichází první hrubý úklid. V bytě jsou již finální podlahy a obklady, zdi a stropy jsou vymalované. Nic se již nesmí poškodit kvůli tomu, že je v místnostech nepořádek. Musíte tedy vysát, vytřít a zkrátka dát vše do pořádku, abyste se v bytě již mohli normálně pohybovat.

5) Detaily a nábytek

Na řadu přichází finalizace interiéru. Na zásuvky a vypínače umístíte nové krytky, do interiéru přijdou dveře. Navrtáte garnýže, žaluzie, osvětlení a nastěhujete nábytek a spotřebiče.

Na závěr už jen poslední pečlivý úklid a můžete se těšit z dokonale provedené rekonstrukce.

Související příspěvky

Proč si zvolit bílý koberec

redakce

Tepelné mosty v zimě zvyšují výdaje za vytápění

redakce

Ložní povlečení Mako – Jersey

redakce