BYT

Také okna mohou být věda. Tohle vás bude zajímat

Říkáte si, že na oknech není nic speciálního? Mýlíte se, jde o jednu z nejdůležitějších součástí celé nemovitosti i interiéru. Bez nadsázky lze říct, že bez oken, jak je známe, by většina staveb v Česku nebyla celoročně obyvatelná. Co vše je kolem oken nutné vyřešit?

Zastínění oken

Začneme možná trochu nečekaně, jde však o stále aktuálnější téma. Během letních veder, která jsou rok od roku intenzivnější, stále více z nás řeší zastínění oken. Přímý sluneční svit totiž mění zejména novostavby doslova ve skleník, ve kterém teplota interiéru roste k těžko snesitelným hodnotám. Většina z nás proto v létě stíní žaluziemi nebo roletami. Zásadní roli ale hraje to, zda jde o zastínění exteriérové či interiérové.

V případě interiérových žaluzií a rolet totiž žár proniká skrz okno do místnosti a stínění je tedy méně efektivní. Efektivnějším (ale současně také nákladnějším) řešením je stínění venkovní. Pokud vás letní horka trápí, investice se ale výměnou za nabytý komfort jednoznačně vyplatí.

Proslunění interiéru

Další část z nás ale řeší opačný problém – tedy nedostatek světla v interiéru. To je problém zejména starších staveb, ve kterých jsou okna z konstrukčních důvodů nepřiměřeně malá a některé místnosti jsou pak ponuré.

U novostaveb věnujte oknům patřičnou pozornost. Práce s denním světlem by měla být jednou z vašich priorit. Současné technologie dovolují, aby francouzská okna kompletně vyplňovala stěnu domu, využijte toho.

Utěsnění rámu okna

Další problém, který řeší zejména majitelé starších domů a bytů, je unikající teplo. Starší okna špatně těsní. Vytápění místností je kvůli tomu nehospodárné a drahé.

Investujte do nových oken, případně alespoň pořiďte kvalitní těsnění. Vyjde vás jen na několik set korun, investice se ale může i kvůli rostoucím cenám energií rychle vrátit.

Ochrana proti zlodějům

Rodinné domy a přízemní byty (resp. jejich majitelé) by měly pamatovat také na bezpečnostní vlastnosti oken. Zatímco bezpečnostní dveře jsou stále častěji samozřejmostí, u oken zůstává opomíjena. Pro mnoho zlodějů přitom cesta do domácnosti vede právě skrz okno, které lze snadno vypáčit.

I různé typy oken jsou tříděny dle bezpečnostních tříd. Kategorie značí, jak dlouho bude případnému nevítanému hostu trvat, než okno překoná (a jaké nástroje k tomu bude potřebovat).

Okenní dekorace

Zapomínat nesmíme ani na roli oken z hlediska designu interiéru. Český fenomén v podobě záclon v kombinaci s dekoračními závěsy nesmí chybět v téměř žádné domácnosti. Vyzkoušet ale můžete i zahraniční alternativy, jako jsou dekorační vertikální žaluzie, japonské panelové stěny a mnohé další.

Související příspěvky

Nepřehlédnutelný výprodej pro Vás od topeni-koupelny

redakce

Hledání bydlení v Praze nebylo nikdy snadnější

redakce

Závěsná svítidla aneb kam s nimi

redakce