BYT

Černobílé variace

Světlá a tmavá, hra světla a stínu: tak by bylo možné charakterizovat jednoduchou kombinaci černé a bílé barvy. Čistota její elegance dodá na lesku a vzhledu jakémukoliv interiéru a ve spojení s kvalitou a designem je určitě odznakem luxusu.

Trendy hovoří jasně: i milánský veletrh, který udává tón, potvrdil, že interiérům dominují barevné kombinace černé a bílé. Jakkoliv dříve býval černobílý interiér dokonalou volbou spíše pro reprezentativní prostory, kanceláře, hotely a obchodní interiéry, v současnosti stále více proniká i do našich domácností. Faktem ovšem je, tuto kombinaci lze najít spíše v singl bytech nebo v obytných prostorách, v nichž se nevyskytují malé děti. Na černé i na bílé je všechno vidět, bílá se navíc snadno ušpiní, interiér je náročný na péči, úklid a pořádek.

Černobílé variace jsou zkrátka volbou odvážných a silných osobností. Jejich společný kontrast působí impozantně a luxusně, například v podobě velkých šachovnicových dlaždic na podlaze, nebo jako akord černých  veřejí a bílých křídel dveří… Zajímavosti dodají všem prostorám v bytě, a to i v kuchyni nebo v koupelně. Ovšem pozor: malé černobílé vzory mohou vyvolat úzkost a depresi. 

Nebojte se velkých ploch
I když obvyklá praxe přinesla zjištění, že interiér kombinovaný v těchto dvou neutrálních barvách (skrývajících ovšem v podstatě celé barevné spektrum) vypadá lépe, pokud převládá bílá a černá se objevuje spíše na doplňcích, není nutné se bát ani velkých černých ploch. Ty se totiž – ať už v podobě například černé sedací soupravy nebo černého koberce – mohou stát dominantou prostoru, kterou je možné osvěžit například barevnými (nelépe červenými nebo oranžovými) polštářky či jinými dekoračními předměty. Je-li prostor, jenž si chceme zařídit ve stylu „black and white“ menší, vsadíme spíše na osvědčenou vévodící bílou a černou necháme drobnějším předmětům či motivům a ornamentům, místnost pak  bude vypadat světleji a vzdušněji. Černá s bílou se nejčastěji spojuje především při tvorbě „chladných“ interiérů s množstvím kovu a skla.

Lesk a mat
Velmi lesklé povrchy podle světových designérů stále bodují, v kontrastu  s matnou úpravou mohou v černobílém interiéru sehrát neméně důležitou roli. Lesk pracuje se světlem, odráží ho, takže ani velké černé plochy pak nepůsobí tmavě. Opět se hodí zejména do menších místností, osvědčil se i na velkých předmětech jako podklad, na němž vyniknou například krajky. Lesk je často až nepříjemně oslnivý, designéři ho používají skutečně plnými hrstmi. Matné povrchy světlo pohlcují, proto jimi budeme v menších prostorách spíše šetřit. Zajímavých efektů lze dosáhnout kombinací obou typů povrchů, matu i lesku, pěkně vypadá i černě či bíle mořené dřevo s přiznanými léty, jejich efekt barevná úprava vyzdvihuje.  Kombinování černé a bílé bylo moderní v období funkcionalismu, je typické i pro art deco a kubismus, retro lookem se proto nechávají ovlivnit dnešní tvůrci stejně jako léty šedesátými a sedmdesátými. Velkou inspirací může být i film „Casablanca“ se svými klasickými elegantními a luxusními interiéry.

Kvetoucí i háčkované
I když v přírodě byste černých květů našli skutečně poskrovnu (spíše půjde o temné varianty jiných barev), na potazích, tapetách, závěsech i nábytkových dekorech jich lze objevit celou řadu. Ať už je o reálné či abstraktní tvary. „Nosí“ se také různé ornamenty, černé na bílém podkladě či naopak, vedle nešlápnete ani s nápodobou krajek či háčkovaných deček, a to i na nábytku. Trendy v této barevné kombinaci zůstávají i zámecké a historizující motivy, in je ovšem i geometrie v nejrozmanitějších variantách. Černobílou klasikou zkrátka v interiéru nic nezkazíte, jen tak nezevšední, proto se pozitiv a negativ „nosí“ i v současné sezóně. Černá v souznění s bílou je dobrou volbou jak pro historizující, tak pro ultramoderní prostory, kde estetický dojem černobílého interiéru často umocňuje hliník, sklo a další ušlechtilé materiály.

Doplňky a solitéry
Černobílý interiér lze pro ty, jimž by připadal příliš striktní, odlehčit doplňky či solitéry v jiných výrazných barvách. Černobílou eleganci dokonale podtrhne nějaký ten solitér nebo detail v syté červeni, zeleni, oranžové či žluté. K dispozici jsou polštářky, artefakty, svítidla, koberce, textilie nebo drobný nábytek. Zároveň je to způsob, jak interiér nenáročným způsobem proměnit například v závislosti na ročních obdobích nebo jednoduše přizpůsobit aktuální náladě či pocitům.  

Text: Alena Müllerová,
Foto: Ikea, Eurolux, 3DH Interiér, AS Rovi

Související příspěvky

Pakin turin masol

redakce

Trápí vás nepořádek v kuchyňských zásuvkách? Asi nemáte ten správný systém členění!

redakce

Kde se bude sedět?

redakce