Search

Správně zvolený altán podtrhne vzhled domu i zahrady

Hned na začátku bychom si měli ujasnit rozdíl mezi pergolou a altánem. Zahradní pergola obvykle působí jako prodloužení obytné části domu, ke kterému přidá pohodlnou terasu. Upevňuje se obvykle na zeď domu a není schopná stát samostatně. Naproti tomu zahradní altán je využíván jako solitér, který v příhodném koutku zahrady slouží jako pohodlný společenský prostor i místo pro soukromé chvíle sloužící k rozjímání a souznění s přírodou.

Altány nebo zahradní pergoly by měly být postaveny na klidném, tichém místě, kde nás nebudou rušit zvídavé pohledy sousedů ani ruch z ulice. Zvažte, zda je vaší prioritou spíše snadný přístup z domu nebo osamocený tichý kout a podle toho vyberte umístění. Zahradní stavba by vždy měla korespondovat s duchem okolního prostoru. Zatímco zahrada vybudovaná po vzoru našich babiček si zaslouží romantický dřevěný altán, bydlení plné moderních prvků lépe podtrhne altán z hliníku a dalších odolných snadno zpracovatelných materiálů.

TIP: Dřevěných altánů není třeba se bát. Používané dřevo je velmi kvalitní a napuštěné speciálními přípravky, kterého ho učiní odolným proti vlhkosti, houbám, plísním i dřevokaznému hmyzu. Pokud však toužíte po 100% bezúdržbové variantě, vsaďte spíše na hliníkové altány. Jejich montáž navíc snadno zvládnete svépomocí.

drevo

Vyžaduje stavba altánu povolení?

Do sporu s úředníky se nechce dostat nikdo z nás. Proto je dobré vědět, že povolení není potřeba pouze pro zahradní stavby se zastavěnou plochou 25 m2 a výškou 5 m. Dobrou správou ale je, že tato kritéria splňují prakticky všechny zahradní pergoly a altány běžné velikosti.

Problém by mohl nastat pouze, pokud byste chtěli zahradní altán umístit blízko hranice pozemku. Domluva se sousedy je v takovém případě zcela nezbytná – vyhnete se tak nepříjemným tahanicím a naschválům, které realizaci podobných projektů často provázejí.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *