Search

Nejenom trávník aneb co všechno tvoří zahradu?

Když se řekne zahrada, většina z nás si vybaví právě hebký svěže zelený pruh trávníku s kvetoucími sedmikráskami nebo občasným ostrůvkem jetelíčku. Ale na vysněný obraz se nám postupně začínají nalepovat další nezbytné propriety: zahradnické náčiní, truhlíky, nábytek nebo dětské hračky. A ty musíme někde uskladnit, jinak brzy získáme místo půvabného trávníku jen chaotickou změť předmětů, která estetice zahrady skutečně zrovna nepřidává.

Nemáte-li velký sklepe, bude pro vás vhodným řešením zahradní domek. Ale vůbec nemusí jít o hrdě se tyčící solitéry zasazené do okolí bez špetku vkusu, jaké na nás často pomrkávají z českých zahrad. Poradíme vám, jak to provést, aby zahradní domek estetice celého prostoru neublížil.

 zahradni-domky-chatky-altany-garaze

Na velikosti zahrady (ne)záleží

Všeobecně platí, že na velkou zahradu se hodí i velký zahradní domek, ale je tomu skutečně tak? Vždyť donedávna bylo stejně nepřekročitelným pravidlem i ladění barvy bot s kabelkou a hle, kam se dnes trendy posunuly. A stejným obrozeneckým procesem prošly i zahradní domky.

Ideální zahradní domek do moderní zahrady by neměl zabírat příliš velký kus trávníku ani nepříjemně stínit. I velikost je variabilní. Máte-li například velkou zahradu rozdělenou do dvou pruhů po obou stranách domu, na velkou stavbu raději zapomeňte. A proč si vlastně pořídit spíše dva menší zahradní domky umístěné do různých koutů zahrady?

Právě rohové prostory nám umožňují vytvořit ten správný zahradnický koutek, do kterého se nezbytná dřevostavba snadno schová. Stačí ji doplnit například o záhony s bylinkami milujícími polostín nebo ji ukrýt za vysoké letničky nebo okrasné keříky. Uplatníte také velké truhlíky na kolečkách, díky kterým získáte zahradu, která se vám přizpůsobí beze zbytku a tím vám usnadní svou údržbu. A to jistě každý milovník klidných letních večerů vřele uvítá.  

 
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *