ZAHRADA

Japonský topol do krbu

Představme si japonský topol, který je určený výhradně pro vytápění v krbech. Uživatelům předesílá ohromnou výhřevnost a navíc dokáže během tří let vyrůst až do 8 metrové délky. Pokácená dřevina dokonce znovu obrazí, nevadí jí škůdci a je maximálně odolná vůči jakémukoliv napadení. Ustojí klimatické podmínky do 600 metrová nadmořské výšky. Je snadný na zpracování, sadbu i sklizeň. Někdo by mohl říct, že zde popisujeme malý zázrak nového tisíciletí nebo se zaobíráme hudbou budoucnosti, která ještě nezačala. Japonské topoly se na českých plantážích poprvé objevili již v 90 letech – nyní se zkoušejí stále nové odrůdy z okolních států jako Itálie nebo Polsko.

Japonský topol jako biomasa

Z japonského topolu se mimo jiné vyrábí i biomasa. V současné době se jedná o nejrozšířenější způsob výroby vůbec. Na jednom hektaru půdy dokáže japonský topol ročně narůst až o 20 tun a to už je velice lákavá porce dřeviny pro výtop.

Hlavním odběratelem této výhodné a rychlerostoucí biomasy jsou tepelné elektrárny, ovšem japonský topol se pomalu začíná dostávat i do menších výtopen jako jsou rodinné nebo činžovní domy.

 topol-3-300x199

Japonské topoly na palivové dříví do krbu

Japonské topoly slouží i k výrobě standardního palivového dříví. To si navíc může vypěstovat každý, kdo vlastní jakýkoliv pozemek určený k pěstování. Japonský topol spadá do kategorie travnatých porostů, takže na něj nemusíte mít žádné povolení.

Japonské topoly potřebují především dostatek vláhy a světla. Jejich sadbu si připravte na podzim, kdy je zapotřebí udělat hlubokou orbu. Na jaře stačí jen srovnat povrch půdy. Dřevina je po třech letech připravená ke sklizni o výšce 8 metrů. Pokud si sklizeň posunete až na pětileté období, může dosáhnout až 18 metrové výšky. Zde sami vidíte, že jde o naprosto unikátní dřevinu.

Související příspěvky

Proč je vhodné využívat automatický zavlažovací systém

redakce

Najděte kouzlo grilování na lávovém kameni

redakce

Samozavlažovací truhlíky pro snadnější pěstování

redakce