I v panelákovém bytě na okením parapetě si můžete vypěstovat salát, ředkvičky nebo si zasít rajčata. A rozhodně budou chutnější než ze supermarketu.
Pěstování zeleniny v panelákových podmínkách není nijak složité. Potřebujete jen vhodná semínka, substrát a truhlíky. Při výběru osiva zvolte nenáročné druhy, které nepotřebují speciální péči a nemají hluboké kořeny. Substrát vhodný pro pěstování zeleniny můžete koupit již namíchaný, nebo si ho nakombinovat doma z rašeliny a zahradnického zeminy. Truhlík pak vyberte podle druhu zeleniny, kterou v něm plánujete pěstovat. Salát nebo špenát můžete vysévat do mělčích a širších květináčů, naopak ředkvičky nebo mrkev potřebují alespoň 15 cm hluboký truhlík. Největší kus práce odvedou samozavlažovací truhlíky, které za vás pohlídají správnou vlhkost a zásobování vodou.
Nejlepší je druhy zeleniny a jejich výsev zkombinovat. Ředkvičkám se nejvíce daří zjara, s jejich výsevem můžete začít už teď v březnu. Určitě ale nechte truhlík na parapetu okna uvnitř bytu, ven patří rostliny až po zmrzlých, tedy v květnu. Z květináčů a truhlíků navíc můžete udělat stylový doplněk a sladit je se zbytkem interiéru. Na www.plastia.cz najdete nejen mnoho druhů, ale především barevných kombinací a designů. A pak už můžete začít s pěstováním. Do truhlíku vsypte alespoň 10 cm substrátu a jednotlivá semínka zasaďte do hloubky kolem jednoho centimetru ve dvou řadách. Právě ředkvičky jsou vděčná rostlina, každý den vidíte, jak se jim daří a od výsevu do konzumace neuplyne ani měsíc. Pokud vysazujete postupně třeba ve dvoutýdenních intervalech, budu také postupně dorůstat. Salát, respektive jeho vybrané druhy, můžete sklízet už po dvou týdnech. U mrkve vyberte třeba odrůdu Mignon, známou jako „baby karotka“, která má krátké kořeny.
Samostatnou kapitolou jsou pak rajčata a papriky. U nich vybírejte balkonové a cherry odrůdy, které můžete vypěstovat ze semínek nebo koupit již povyrostlé sazeničky. Oba druhy zeleniny spolu vycházejí a pokud máte opravdu hodně málo místa, můžete v jednom truhlíku pěstovat rostlinku rajčat, paprik a chilli papriček najednou. Do truhlíku je umístěte vedle sebe v dostatečné vzdálenosti, aby měly místo pro růst. Můžete také každé rostlině zajistit vlastní květináč, pro větší rostliny využijte velkoobjemové samozavlažovací květináče, které mají přímo v nádobě otvor pro umístění opory pro rostliny. I když jsou třeba cherry rajčátka relativně nízké, oporu při dozrávání plodů využijí. V prvních dnech je pro sazeničky důležité nezapomenout na zálivku, protože kořeny rostlin ještě nedosáhnou k zásobě vody v truhlíku. Jakmile rostliny zesílí, lehce je přivažte k opoře a pak už jen počítejte, kolik rajčátek a paprik vám na nich roste, a těšte se na ně.