TIPY

Venkovní terasy: Sestavíte je i svépomocí

Terasa je skvělým útočištěm, kde si můžeme užívat odpočinku, posezení u kávy, dáme si tu snídani, oběd, pohostíme přátele. A je jedno, jestli pálí slunce, nebo prší. Právě proto tu terasa je. Se zastřešením si na vás jen tak něco (a i někdo) nepřijde.

Terasová prkna: Přírodní, nebo umělá?

Terasa, terasová prkna, určitě se vám vybaví podoba klasického masivu. Ano, terasy se dělají hlavně ze dřeva, ovšem ani umělejší materiály nejsou pasé. O tom ale později. Mrkneme na klasické dřevo, které krásně absorbuje teplo, takže nepálí do chodidel jako žhavý beton. Ani to neklouže při námraze, protože dřevo má jemné vroubky na struktuře. Na výběr máte buď evropské, nebo exotické dřevo. Které je lepší? Není tak snadné to určit. Evropské je levnější, montáž je snazší. Exotické dřevo je ovšem odolnější. Na stavbu si musíte pouze vzít vrtáky do železa kvůli vysoké hustotě dřeva. Zase vám ale déle vydrží. A jak dřevo všeobecně lépe vydrží? Stačí jej každý rok napustit olejem, v začátku je optimální všechny části natřít impregnací či terasovým olejem. Jestli je pro vás klasické dřevo drahé a na údržbu náročné, pak pro vás jsou nejlepší WPC prkna, tedy z dřevoplastu. Ten tvoří piliny a recyklovaný plast.

Jak na hnijící terasu? S podložkami

Terasové distanční podložky pomohou tam, kde vlhkost může udělat paseku. Podložky se totiž vkládají při montáži terasy mezi hranoly a terasová prkna, kde zamezí kontaktu dřeva se dřevem. Jak je spoj pevný, může tam sice natéct voda, ale ven se dostane hůř, což asi nechcete. Vláha by mohla způsobit hnilobu a chlouba by vám spadla. Vložením podložky vytvoříte v místě mezeru, přes ni voda oteče a dřevo se rychleji vysuší. Co bychom vám ještě poradili? Jelikož spousta lidí by stavělo terasu na nerovném povrchu, my vám poradíme vyrovnávací terče na dlažbu. Krásně upraví povrch, aby byl pro chůzi příjemný a nechybný. Jestli chcete postavit terasu, či jen nakoupit věci potřebné pro stavbu svépomocí, mrkněte na Gardina.cz. Společnost se 14letou tradicí, která má za sebou spoustu realizací ve světě teras.

Související příspěvky

7 tipů, jak udržet domácnost bez virů a bakterií

redakce

Originalita a cit pro detail

redakce

Opraví za pár vteřin

redakce