TIPY

Objevte svět dveří. Proč jsou skryté zárubně skvělé pro nadčasové interiéry?

Vchodové i interiérové – jsou vstupem do vašeho soukromí, ty exteriérové pak tvoří ochranu vašeho majetku a zázemí. Mnozí lidé si myslí, že stačí vybrat design či zhotovení pro případ bezpečnosti. Rozeberte si je však trochu více a zkoumejte, jaké detaily jsou pro výběr dveří podstatné.

Designové dveře – pro krásu i bezpečí

Začneme všeobecně. U vchodových dveří nám sice záleží na bezpečnosti, ovšem naše estetické oko stejně mrkne na vzhled. Zvenku jde spíš o jednolitý dezén, často o podobu dřeva. Z druhé strany pak možná vybereme kůži jako potah polstrování a dalších bezpečnostních prvků. Je ovšem pravda, že designové dveře se vybírají spíš v interiérových výrobcích. Uvnitř se můžete flexibilněji orientovat podle estetiky, pokud máte nároky na funkčnost, jde spíš o tepelnou či zvukovou izolaci. A také je podstatné otevírání. To se netýká pouze designu, ale rovněž i funkčnosti, protože pro otevírání je vždy vhodnější jedna strana, mnohdy se aplikuje pouzdro, do něhož dveře zajíždí, aby nezasahovaly do prostoru. Pokud se dostaneme zcela k designu, pak je podstatné si rozmyslet, jestli chcete zcela plné a netransparentní dveře, to znamená, aby v nich nebyly tabulky skla. Jestli totiž bydlíte v páru, pak před sebou asi nemáte tajnosti, vícegenerační dům má však jiné parametry.

Co je stavební pouzdro?

Podívejme se blíže na typy dveří. Mohou být otočné, což je právě křídlo, nebo i dvě křídla, které se otevírají do prostoru. Panty se dnes dají lehce přizpůsobit, takže si můžete zvolit, na jakou stranu se budou otevírat. Pokud bydlíte v garsonce nebo nemáte prostě dostatek prostoru, zvolte posuvné dveře na stěnu či stavební pouzdro. Ušetříte tak místo třeba u koupelny, nebo u kuchyňského koutu. A i posuvné dveře se rovněž mohou skládat z jednoho, nebo dvou křídel. Pouhým zasunutím obou křídel velkoryse zvětšíte prostor místností. V případě stavebního pouzdra nejsou vidět kolejnice jako u posuvných dveří na zdi. Tento typ dveří je pevný, odolný a má dlouhou životnost. Nemusíte se bát, že by se dveře třeba prohnuly. Možná si pamatujete trošku „fórové“ varianty zasunovacích dveří z dob dávno minulých. Jedná se ovšem skutečně o minulost, dnes se produkují kvalitní prvky, které se stabilitou rovnají otočným dveřím. Záleží jen na vás, zda budete chtít plné dveře, částečně prosklené i celoskleněné. Není ani problém nechat si je udělat na míru.

Skryté zárubně a jejich výhody

Jak pojem napovídá, skryté zárubně dopomohou designové čistotě a minimalismu. Zkrátka geometrickou symetričnost dveří a stěny nebudou rušit různé „výrůstky“. Panty nebo zámky nebudou vidět, znatelná je jen mezera mezi zdí a dveřmi. I proto jsou skryté zárubně stále více trendy, díky tomu se může i bohatěji pracovat s designem jako takovým. Můžete si vybrat různé velikosti i tvary. Klasikou jsou rovné, šikmé se zase využijí do podkrovních místností. A i tento typ zárubní lze kombinovat s příslušenstvími, jako jsou samozavírače, dovírače i elektrický zámek. Díky těmto neviditelným prvkům lze vytvořit i neviditelné dveře, pokud je necháte opticky splynout se stěnou, když je třeba vytapetujete. A víte, co je na skrytých zárubních ještě skvělé? Protože nijak nezasahují do prostoru, nepošpiní okolí. Navíc se hodí do klasických zdí i do sádrokartonu.

Bezfalcové dveře – nenápadnost sama

Přes posuvné dveře a skryté zárubně se dostáváme i k bezpolodrážkovým prvkům, což jsou bezfalcové dveře. Nemají falc, polodrážku, takže dveře se dají osadit skrytými panty. Díky nim se křídlo dveří ocitne v jedné rovině s obložkou. Pokud si to neumíte představit, jistě vám napoví systém jejich zavírání. Jejich součástí je magnetický zámek. Jejich otevírání je tak snadné, komfortní a pevné. Jde o další čistě designový prvek s akcentem na minimalismus. Bezfalcové dveře krásně splynou s okolím, nemají profilovanou hranu a ani o milimetr nevyčnívají, čímž právě nenarušují okolí.

Dveře do interiéru – materiál

Nemůžeme se vyhnout výběru materiálu. Nejoblíbenější je dřevo. Masiv je samozřejmě efektní, má ale rovněž skvělé tepelné a zvukově izolační vlastnosti. Jedná se ale o poměrně drahý artikl. Dnes však máte mnoho možností, které se klasickému dřevu, co do vzhledu, vyrovnají. Mohou to být laminované dveře, které umí napodobit jakýkoli materiál. Jejich povrch je navíc díky speciální fólii odolný, takže vám tyto dveře vydrží po mnoho let a jako nové. Rovněž tu můžeme mít PVC materiály. Nemyslete si, že jde o laciný prvek, naopak, tento materiál je tak vyšperkovaný, že PVC platí za vyšší kvalitu. Také dýhované dveře věrně imitují klasické dřevo. Fóliované dveře platí za levnou variantu. Můžete mít designový kousek, izolační vlastnosti jsou však oslabené. Co dál? Jak jsme zmínili, záleží na vás, jestli necháte do dveří aplikovat jako výplň sklo matné, nebo čiré. Velmi efektní je i lak, který dodá dveřím lesk.

Hledáte spolehlivého dodejce dveří?

Osvědčenu firmou je rodinná společnost Battente. Díky komornímu pojetí služeb si můžete být jistí, že se vám budou věnovat opravdu individuálně, takže není problém si nechat udělat vše na míru. Poradí, zajistí a vyhotoví vám vše, co se oboru kolem dveří týká. Jen se přesvědčte.

Související příspěvky

Jak položit zatravňovací dlažbu

redakce

Multifunkční vysavač – vyzkoušíte a už z ruky nedáte  

redakce

Bezvodý pisoár ušetří 945 litrů vody měsíčně

redakce