TIPY

Tipy, jak udržet pořádek u krbu nebo krbových kamen

Plápolající plamínky v krbu dokážou zpříjemnit chladné, sychravé a temné zimní večery. Aby byla krbová kamna radostí s minimem starostí, inspirujte se následujícími radami, jak lépe udržovat pořádek v jejich okolí. Každý, kdo má krb, totiž jistě potvrdí, že při častém používání je potřeba i pravidelné údržba. S dobrým vybavením vše půjde výrazně lépe a krb bude opravdovou radostí a místem pro pravou domácí pohodu.

 

Pořiďte si praktické krbové nářadí

U dobře zařízeného krbu se pořádek udržuje výrazně jednodušeji. Výraznou pomocí je krbové nářadí. Konkrétně si pořiďte koš na dřevo, kdy při výběru zohledněte nejenom krásný a dekorativní vzhled, ale i pohodlnost pro plnění a rovnání dřeva. Z uzavřeného koše méně padají nečistoty.

Dále nezapomeňte na sadu nářadí obsahující lopatku, pohrabáč a smeták. V rámci sady se prodává i stojan na zmíněné vybavení. Při výběru stojanu s uzavřenou nádobou nebude špína napadaná všude okolo.

Pokud máte doma děti či domácí mazlíčky, pořiďte si krbový paravan. Slouží jako zástěna před přístupem k přímému ohni. V nabídce jsou kromě klasických také designové varianty působící luxusním dojmem.

 

Snadno udržovatelné a bezpečné okolí krbu

Na údržbu a bezpečnost krbových kamen či krbu pamatujte již během zařizování. V těsném okolí totiž musí být nehořlavé materiály, jako jsou například sklo, plech či dlažba.

Plech pod kamna perfektně plní svou funkci a podle povrchové úpravy je i údržba nenáročná. Nevýhodou může být nepříliš atraktivní vzhled.

Ochranné sklo pod krbová kamna vypadá velice elegantně a je odolné proti poškrábání a poškození. Vyžaduje však častější údržbu a čištění, protože na skleněné ploše je vidět každá nedokonalost.

Kámen či dlažba jsou vzhledově krásnými variantami s dostatečnou odolností. Vybírat můžete z celé řady variant. Údržba není složitá, ale záleží i na zvolené barvě, protože například na bílé dlažbě bude vidět každý kousek popela.

 

Na uklízení popela používejte speciální vysavač

Pravidelný úklid kamen a krbu obnáší i odstraňování vzniklého popela. Nejsnazším úklidem je použití vysavače. Jenže nemůže jít o obyčejný vysavač, protože by mohlo dojít k poškození vnitřních částí vlivem tepla a hrubosti popela. Pro údržbu v okolí krbu a pravidelné odstranění popela i přímo z útrob kamen se používají speciální vysavače na popel.

Při výběru ideálního vysavače na popel je potřeba zvážit několik faktorů. Zjistěte si, jak velká je sběrná nádoba, výkon a příslušenství vysavače. Větší výkon a příslušenství s delším dosahem využijete hlavně u větších krbů a kamen. Klíčový je také výběr podle toho, jestli je možné s daným vysavačem odstraňovat popel až po jeho úplném vychlazení, nebo jde o odolnější model, který nasaje i horký popel.

Související příspěvky

Nenechávejte sprejery ničit váš majetek. Odstraňování, anti graffiti Brno

redakce

Černým odběratelem energií proti své vůli

redakce

Proč stavět na zelené louce, když se dají opravit zchátrálé objekty?

redakce