TIPY

Tipy, jak udržet pořádek u krbu nebo krbových kamen

Plápolající plamínky v krbu dokážou zpříjemnit chladné, sychravé a temné zimní večery. Aby byla krbová kamna radostí s minimem starostí, inspirujte se následujícími radami, jak lépe udržovat pořádek v jejich okolí. Každý, kdo má krb, totiž jistě potvrdí, že při častém používání je potřeba i pravidelné údržba. S dobrým vybavením vše půjde výrazně lépe a krb bude opravdovou radostí a místem pro pravou domácí pohodu.

 

Pořiďte si praktické krbové nářadí

U dobře zařízeného krbu se pořádek udržuje výrazně jednodušeji. Výraznou pomocí je krbové nářadí. Konkrétně si pořiďte koš na dřevo, kdy při výběru zohledněte nejenom krásný a dekorativní vzhled, ale i pohodlnost pro plnění a rovnání dřeva. Z uzavřeného koše méně padají nečistoty.

Dále nezapomeňte na sadu nářadí obsahující lopatku, pohrabáč a smeták. V rámci sady se prodává i stojan na zmíněné vybavení. Při výběru stojanu s uzavřenou nádobou nebude špína napadaná všude okolo.

Pokud máte doma děti či domácí mazlíčky, pořiďte si krbový paravan. Slouží jako zástěna před přístupem k přímému ohni. V nabídce jsou kromě klasických také designové varianty působící luxusním dojmem.

 

Snadno udržovatelné a bezpečné okolí krbu

Na údržbu a bezpečnost krbových kamen či krbu pamatujte již během zařizování. V těsném okolí totiž musí být nehořlavé materiály, jako jsou například sklo, plech či dlažba.

Plech pod kamna perfektně plní svou funkci a podle povrchové úpravy je i údržba nenáročná. Nevýhodou může být nepříliš atraktivní vzhled.

Ochranné sklo pod krbová kamna vypadá velice elegantně a je odolné proti poškrábání a poškození. Vyžaduje však častější údržbu a čištění, protože na skleněné ploše je vidět každá nedokonalost.

Kámen či dlažba jsou vzhledově krásnými variantami s dostatečnou odolností. Vybírat můžete z celé řady variant. Údržba není složitá, ale záleží i na zvolené barvě, protože například na bílé dlažbě bude vidět každý kousek popela.

 

Na uklízení popela používejte speciální vysavač

Pravidelný úklid kamen a krbu obnáší i odstraňování vzniklého popela. Nejsnazším úklidem je použití vysavače. Jenže nemůže jít o obyčejný vysavač, protože by mohlo dojít k poškození vnitřních částí vlivem tepla a hrubosti popela. Pro údržbu v okolí krbu a pravidelné odstranění popela i přímo z útrob kamen se používají speciální vysavače na popel.

Při výběru ideálního vysavače na popel je potřeba zvážit několik faktorů. Zjistěte si, jak velká je sběrná nádoba, výkon a příslušenství vysavače. Větší výkon a příslušenství s delším dosahem využijete hlavně u větších krbů a kamen. Klíčový je také výběr podle toho, jestli je možné s daným vysavačem odstraňovat popel až po jeho úplném vychlazení, nebo jde o odolnější model, který nasaje i horký popel.

Související příspěvky

VÍTE, JAK SPRÁVNĚ SKLADOVAT POTRAVINY V CHLADNIČCE? CHLADNIČKY GORENJE TO VÍ.

redakce

Saténové povlečení nabízí přírodní materiály do ložnice v luxusním vzhledu

redakce

Jak zařídit ideální pracovnu

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.