INSPIRACE

Svítidla Zumtobel chrání vzácné umění a podtrhnou zážitek návštěvníků galerií

S podzimním sychravým počasím a postupně se krátícími dny nastává období, kdy si mnoho lidí vybere pro trávení svého volného času návštěvu muzea či galerie. Ke kvalitě kulturního zážitku velkou mírou přispívá osvětlení jednotlivých expozic a uměleckých děl, přičemž neadekvátně zvolená svítidla mohou mít negativní dopad nejen na prožitek návštěvníků, ale i na vystavované předměty.

Správně vybrané osvětlení v muzeích či galeriích by mělo citlivě korespondovat s kontextem exhibice a zároveň podtrhnout jedinečnost uměleckého díla. Toho lze docílit pomocí prvotřídní vizuální kvality, náležité redukce osvětlení, vyvážených barev a také vhodně nastaveného světelného kontrastu.

Multifunkční světelný systém Supersystem II charakteristický svým minimalistickým provedením nenarušuje žádný architektonický styl. Osvětlení se skládá z jednotlivých LED svítidel, která lze nakombinovat mnoha různými způsoby. Jejich vlastnosti umožní docílit přesného a homogenního osvětlení jednotlivých objektů s jasnými kontrasty mezi exponáty. Různé velikosti svítidel a široká škála příslušenství dovolují variabilní uplatnění v prostoru, ať už vertikálně či horizontálně.

Osvětlení v muzeích a galeriích by však nemělo sloužit jen návštěvníkům, ale zároveň musí umělecká díla chránit, tedy nesmí produkovat škodlivé UV/IR záření. LED reflektorový systém Arcos je ideální pro exponáty umístěné v místnostech s vysokými stropy. Stejně jako v případě řady Supersystem II se vyznačuje vysokou účinností, moderním designem a příslušenstvím pro jakýkoliv typ aplikace. V neposlední řadě se svítidla Arcos vyznačují vysokou flexibilitou, je možné je otáčet o 365° a vyklápět až o 90°.

Obě výše jmenovaná svítidla Zumtobel jsou vhodná pro osvětlení uměleckých děl citlivých na světelnou instalaci – mohou být umístěna blíže k exponátům bez narušení celkového vizuálního vzhledu a bez škodlivého záření. Dále umožňují špičkové akcentní osvětlení dodávající prostoru zvláštní hloubku. Do popředí se dostanou i jemné detaily, které v kombinaci s hrou světla a stínů vytváří dojem trojrozměrnosti. Díky těmto svým vlastnostem byla svítidla Supersystem II a Arcos oceněna prestižní designovou cenou IF Design Awards.

„V České republice využívá systémy osvětlení Zumtobel například Národní technické muzeum v Praze, Muzeum Kroměřížska, Muzeum Orlických hor v Rokytnici či Galerie kavárny Louvre v Praze,“ dodává Jan Vacek, ředitel společnosti ZG Lighting Czech Republic.

Ve světě jsou nainstalovaná světelná řešení Zumtobel v kulturních i architektonických skvostech od muzea Maxxi v Římě přes Národní muzeum ve Varšavě, Rezidenční zámek v Drážďanech až po jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu zámek Neuschwanstein.

Související příspěvky

Hledáte zajímavé a moderní osvětlení do interiéru? Poradíme, mezi kterými vybírat

redakce

Trachea opět zabodovala na veletrhu Wood-Tec, kde zároveň představila i novinky v sortimentu

redakce

I praktické dárky mohou potěšit

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.