TIPY

Osvětlení a svítidla

Když zařizujete místnost, existuje mnoho prvků, které je třeba zvážit. Přestože velkou část Vaší pozornosti nejspíš zaujmou větší předměty, jako je nábytek, koberce a výzdoba stěn, jsou to právě malé akcenty, díky kterým působí prostor úplný a používaný. Díky velkému množství nových stylů budete mít jistě dostatek možností pro výběr osvětlení vhodného do Vašeho interiéru. Vždy to tak sice nemusí působit, nejen podlaha  ale i osvětlení a svítidla patří k nejdůležitějším prvkům v místnosti, a to jakékoliv. Proto zde uvádíme následující tipy, co dělat a co nedělat při jejich plánování.

NE: nespokojte se pouze se stropním světlem; i v malých místnostech, jako je vstupní chodba či šatna, je dobré mít také další zdroj světla, přičemž nejvhodnější jsou nástěnná svítidla nebo malá stolní lampa.

ANO: v každé místnosti použijte kombinaci úkolového/funkčního, okolního a akcentního osvětlení.

NE: nepřehlížejte význam funkčního osvětlení na často využívaných místech, např. v kuchyni, pracovně či koupelně.

ANO: zvláštní pozornost věnujte plánování osvětlení v koupelně, kde platí některé důležité faktory navíc.

ANO: použijte kombinaci stolních lamp, stojacích lamp, nástěnných svítidel a pevných stropních svítidel/lustrů; nemusíte je mít v jedné místnosti všechny, ale měly by tam být alespoň dvě.

NE: nezapomeňte používat stmívače – pokud možno, u každého světla v domě; úpravou intenzity světla můžete okamžitě získat okolní světlo, přičemž mírně tlumenější osvětlení je lichotivější pro každého.

ANO: u stolních a stojacích lamp si zvolte vhodné stínítko lampy.

NE: v tradičně zařízených místnostech nepoužívejte série světel či zapuštěné osvětlení; vypadalo by příliš moderně a nápadně vyčnívalo.

ANO: řiďte se pravidly pro používání lustrů (níže), u kterých je správné měření ještě důležitější než u kteréhokoli jiného typu svítidla.

ANO: použijte lustr i na neobvyklých místech, jako je koupelna a ložnice; dnes už lustry nepatří jen do jídelny či obývacího pokoje.

NE: nepřehlížejte význam žárovek; vyhněte se příliš fluorescenčním či žlutým; nejlepší je ledově bílé světlo (a pokud je příliš jasné, přijde Vám vhod stmívač).

ANO: představujte si osvětlovací prvky jako dekorativní doplňky; většina svítidel (pevné stropní světlo, stolní lampy, nástěnná svítidla) by měla dobře vypadat zapnutá i vypnutá.

 

Lustry a stropní svítidla:

Lustry skýtají vynikající světlo z nejlepší pozice, ale také představují designový prvek a mohou se dokonce stát hlavní hvězdou místnosti nebo být dalším prvkem například vedle vinylové podlahy v krásně vyzdobeného prostoru. Přesto může jejich použití provázet také pár problémů. Důležité je např. vědět, jaká velikost je pro Vás nejvhodnější, a jak vysoko lustr pověsit. Zde uvádíme, co dělat a nedělat při používání lustrů v interiérech.

 

Obecně o svítidlech:

ANO: vyberte si lustr správné velikosti.

ANO: instalujte lustry min. 120 cm od jakékoli stěny či velkého kusu nábytku, jako je stěna v obývacím pokoji či vysoká skříň; to není vždy možné v malých prostorech, jinak byste však toto pravidlo měli dodržovat.

NE: neomezujte se automaticky na jeden lustr, především ve velkých místnostech; zvažte dvě menší světla nebo tři či více malých sériových svítidel.

ANO: vybírejte lustr podle funkce i podoby; zvažte, kolik světla bude vrhat a zda se jedná o správný druh svítidla do konkrétní místnosti; lustry do kuchyně a dalších místností s velkým provozem by měly skýtat souvislé a jasné světlo; osvětlení v obývacích pokojích a ložnicích by mělo být dostatečně jasné pro osvětlení prostoru, ale zároveň měkké a příjemné.

NE: nebojte se experimentovat s různými styly; někdy může např. moderní lustr vypadat skvěle v místnosti plné starožitností nebo retro kus uprostřed současného stylu.

NE: nevěšte lustr do standardní stropní elektrické zásuvky, která nebývá dostatečně silná, aby nesla těžký lustr; použijte pevnější zásuvku s vyšším hmotnostním limitem, než je hmotnost lustru.

ANO: používejte pro lustr spínač pro stmívání, pokud je v místnosti vhodný; stmívače světla Vám vytvoří okolní osvětlení a nabídnou lichotivější světlo.

 

Lustr do jídelny:

ANO: velikost lustru vyberte jak podle jídelny, tak jídelního stolu; průměr lustru by měl být asi ½ až 2/3 šířky stolu, nebo asi o 30 cm méně než je šířka stolu v jeho nejširším bodě.

ANO: do jídelny vyberte raději větší než menší kus; pokud Vám bude lustr připadat příliš velký, pověste ho o něco blíže stropu, aby nepůsobil tak zahlcujícím dojmem.

ANO: vycentrujte lustr spíše nad  jídelním stolem než uprostřed místnosti (ve většině případů).

ANO: pověst lustr ve správné výšce vzhledem ke stolu i místnosti, typicky to bývá 75-90 cm od stolní desky; kromě toho se však také ujistěte, že lustr působí dobře v místnosti a vzhledem ke stropu, a také, že správně osvětluje stůl.

NE: nevěšte příliš zdobený lustr blízko stolu; protože předměty působící těžkým dojmem zabírají příliš vizuálního prostoru, zde můžete klidně porušit pravidlo a pověsit lustr o pár desítek centimetrů výše než je standard.

 

Lustr do koupelny:

NE: neumísťujte lustr méně než 2,5 m nad okrajem vany nebo méně než 1 m (na všech stranách) od okraje vany či sprchového koutu; to je standardní pravidlo kvůli bezpečnosti.

ANO: použijte lustr, který je určen do vlhkého až mokrého prostředí; to je nutné u všech svítidel, nad vanou či sprchovým koutem, ale doporučuje se u všech světel v koupelně.

NE: nepoužívejte lustr, který se zapojuje do zásuvky; tento typ osvětlení je v koupelnách zakázán.

 

Lustr do vstupního prostoru:

ANO: lustry v jednopatrovém vstupním prostoru pověste asi 2 m od podlahy, aby do něj vysocí lidé nenaráželi hlavou.

NE: ve vstupním prostoru (na schodišti) mezi patry nevěšte lustr tak, aby visel do nižšího patra.

 

Lustr do kuchyně:

ANO: použijte lustr také v kuchyni, ale pouze pro celkové a okolní osvětlení; pak ho doplňte specifickým funkčním osvětlením, jako jsou např. svítidla pod skříňkami na kuchyňské lince nebo svítidla vrhající světlo na pracovní desku.

NE: nepoužívejte svítidlo, které se obtížně čistí; kvůli vlhkosti a mastnotě z vaření se celý lustr znečistí.

Související příspěvky

Proč si pořídit krb

redakce

Jak zabezpečit své bydlení a už se v něm dále nebát

redakce

Dveře a okna ze dřeva dodají vašemu domovu nevídanou eleganci

redakce