TIPY

Myčka vs. ruční mytí ve dřezu: Co je skutečně výhodnější?

Mohlo by se zdát, že myčka na nádobí vévodí snad každé kuchyni, ale opak je pravdou. Domácností, ve kterých se talíře, hrnce, skleničky a příbory stále umývají „postaru“, je stále víc než dost. Spousta lidí se pořízení nového pomocníka brání s tím, že jim ve skutečnosti vůbec neušetří. Je to pravda, nebo mýtus? Správných odpovědí je více a jako vždy záleží na různých okolnostech.

Na první pohled je přínos myčky zřejmý. O špinavé nádobí se postará bez jakékoliv asistence. Stačí jen stisknout tlačítko a zvolit správný program. Úspora času je neoddiskutovatelná, ovšem ta finanční nikoliv.

Kolik litrů vody spotřebuje myčka a kolik vy?

Z hlediska čistě ekonomického pohledu se může vyplatit pořízení kvalitní, ale zároveň levné myčky na nádobí. Zdaleka nejúspornější jsou novější modely, které se honosí nálepkou třídy A+++.

Spotřeba vody na jeden mycí cyklus se pohybuje kolem 10-11 litrů (u větších modelů se standardní šířkou 60 cm bývá o litr až dva vyšší), což je zhruba dvakrát až třikrát, než kolik proteče kohoutkem v průběhu ručního mytí. Výjimkou není ani spotřeba přes 40 litrů, pokud se mytí chopí člověk, jenž vodu pustí naplno a v průběhu mycího procesu dělá i jiné věci.

Odpůrce moderních domácích spotřebičů samozřejmě může namítnout, že je do celkových nákladů třeba započítat také tablety a elektřinu. I tak ale provoz myčky vychází zhruba na 1000-1500 Kč za rok, což je přijatelná částka.

Nejvíce „eko“ bývají myčky druhé jakosti

Do této chvíle myčka vyhrává na celé čáře. Vítězem se však může stát pouze v případě dostatečně dlouhé životnosti. Rentabilní jsou především modely, které nabízí optimální poměr přijatelné pořizovací ceny, kvality a úsporného provozu. Rozumnou volbou jsou proto spotřebiče druhé jakosti. Stejně jako levné ledničky a pračky jsou i myčky dostupné jako plně funkční, leč s drobnými odřeninami či s poškozeným obalem. Zkuste štěstí třeba na diskontni-nakupy.cz.

Související příspěvky

Luxusní podlaha? Jedině dřevěná

redakce

FOR ARCH 2019: Komfort znamená mít teplo i chlad

redakce

Uměli byste vybrat kvalitní trampolínu?

redakce