TIPY

Jaký držák vybrat pro otáčení televize?

Při zařizování nebo rekonstrukci obývacího pokoje se vždy setkáte s otázkou: „Kam umístit televizi, aby na ni bylo co nejlépe vidět?“ Běžně totiž postavíte televizi naproti gauči či sedačce. Co když si ale chcete dopřát ten luxus a sledovat televizi i z jídelního koutu? Nebo z kuchyně? Nebo, máte-li velký obývák, z gauče i křesla, přičemž jsou na opačné straně pokoje? Odpovědi na všechny tyto otázky spolurozhodují o tom, jaký držák na televizi si pořídíte.

Jak uchytit televizi ke zdi

Držák na televizi totiž váš problém vyřeší. K uchycení televize máte čtyři možnosti:

  • Televizní stolek

Tím, že televizi postavíte na stolek, připravíte se o možnost s ní jakkoliv polohovat. Kromě toho, že ji vezmete a natočíte požadovaným směrem.

  • Fixní držák na TV

Televize visící na zdi vám v obývacím pokoji ušetří dost prostoru. Namísto stolku určeného pro televizi můžete umístit jiný kus nábytku. Televizi visící na zdi navíc tvoří designový doplněk celého obýváku, jednoduše vypadá dobře. Je také pohodlnější ji sledovat z více různých míst. Fixní držáky zabírají na zdi nejméně místa, nelze s nimi však nijak polohovat, televize drží neustále pevně v takovém úhlu, v jakém jste ji k držáku přichytili.

  • Sklopný držák na TV

Ke všem výhodám fixního držáku přidává sklopný možnost pohybovat s televizí ve směrech nahoru a dolů.

  • Kloubový držák na TV

Kloubové držáky umožňují s televizí polohovat do všech stran. Zabírají na zdi ale nejvíce místa.

Pouze kloubový držák umožňuje otočení televize kolmo ke zdi

Pro požadavky, zmíněné v prvním odstavci, je nutné si pořídit kloubový držák. S ním je možné otočit velkou televizi kolmo ke zdi. Proč byste to chtěli dělat? Pokud hodláte televizi umístěnou v obývacím pokoji sledovat například i z kuchyně, dívat se na ni zpříma a mít tak za každou cenu ideální pozorovací úhel, nic jiného vám nezbyde. Sami víte, že když televizi sledujete ze strany, jsou více vidět šmouhy a částečky prachu než samotný obraz.

Zároveň platí, že čím větší televize je, tím více je s ní nutné otáčet. A tím delší držák potřebujete. Pokud se budete bavit o televizích s těmi největšími úhlopříčkami, které dosahují až 80”, tedy více než dvou metrů, je nutné, aby bylo možné držák vysunout až do délky jednoho metru. Spočítejte si k tomu jednoduchý test. Aby byla televize s úhlopříčkou 200 cm otočená kolmo ke zdi, potřebuje zhruba metr dlouhý držák. Proč? Je totiž uchycená k držáku zhruba ve své polovině, proto je potřeba alespoň právě oněch 100 cm, aby si při otáčení neškrtla o zeď.

Držák na tv Largo Ergosolid

K pohodlné a bezpečné manipulaci s televizí pro získání ideálního pozorovacího úhlu z většího počtu míst skvěle funguje dlouhý tv držák Largo Ergosolid. Je otočný v kloubu, dostatečně dlouhý a schopný udržet i velmi velké (a tedy těžké) televize. Splňuje tak všechny potřebné podmínky.

TV držák Largo má pevnou ocelovou konstrukci, sám o sobě váží 13,5 kg. Není tak pochyb o tom, že je schopen udržet televize i s úhlopříčkami kolem 80”. Televizor je k němu uchycený pomocí bezpečnostních šroubků, nehrozí tak, že by televize samovolně spadla nebo se vysadila při nějakém náhodném kontaktu s ní. Na stěnu je držák pevně přichycený pomocí šesti vrutů do hmoždinek, které jsou rozmístěné na ploše 64,6 cm × 28,9 cm. Na takto velkém prostoru se hmotnost celé televize perfektně rozloží.

Ověřte si nosnost držáku

Nosnost držáku je až 50 kg. Jedná se o maximální nosnost, její limity netestujte, spíše počítejte s nějakou rezervou. S držákem lze velmi snadno pohybovat. Ačkoliv je pevný a stabilní, polohování televize není nijak náročné. Držák umožňuje otočit televizi až o 90 ° na obě strany. Zároveň je možné ji naklápět nahoru a dolů v rozmezí od -15° do +5 °.

Držák Largo je konstruovaný pro televize s úhlopříčkou od 43” do 80”. Maximálně je možné jej od zdi odsunout do vzdálenosti 101,5 cm. Naopak ve složené variantě je televize od zdi vzdálená 8 cm.

Držák Largo podporuje všechny VESA standardy v rozmezí 200 × 100 až 800 × 400. Připomínáme, že první z obou čísel vždy patří vodorovné vzdálenosti mezi příslušnými šrouby, druhé pak vzdálenosti svislé.

Držáky, které podporují otáčení tv do stran, jako je například držák Largo, pocházejí od společnosti Fiber Mounts s. r. o. Ta prodává právě držáky na televize, dále i na monitory, telefony, tablety či notebooky. Pokud si s výběrem držáku nejste jistí, neváhejte se na ně obrátit. Kromě držáků na různá elektronická zařízení nabízí i další vybavení, jako například televizní stolky, police, kancelářské židle a křesla a další vybavení do kanceláře.

Související příspěvky

Po dobu rekonstrukce jeďte na dovolenou do Tater

redakce

Počítejte s budoucími náklady a připravte se na ně

redakce

Jak vyzrát na kunu jednou provždy

redakce